Endometriozis ve Endometrioma (çikolata kisti) nedir?

endometriozis-ve-endometrioma-cikolata-kisti-nedir

Özel Palmiye Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Ayşe Gül ÖZYAPI ALPER'den Çikolata kisti hakkında önemli bilgiler verdi.
08 Şubat 2020 Cumartesi 18:20

Op. Dr. Ayşe Gül ÖZYAPI ALPER Çikolata kisti hakkında şu bilgileri verdi;

Endometriozis normalde rahmin iç tabakasında (endometrium) bulunan dokuların rahim dışında büyümesi ile karakterize, kötü huylu olmayan bir hastalıktır. Endometriozis dokusu bir yumurtalık üzerinde büyüdüğünde, çikolata kisti (endometrioma) adı verilen sınırları belirgin bir kiste yol açar. Bu kist, çoğu kez çikolata kisti olarak adlandırılan koyu renkli kan içerir.

Çikolata kisti saptandığında daha başka testler yaptırmalı mıyım?

Şikayetlerinize ve ultrason bulgularına bağlı olarak daha fazla teste ihtiyacınız olabilir. Gebe kalma sorunu yaşıyorsanız, hastalığın yaygınlığını veya tüplerinizi değerlendirmek için histerosalpingografi veya laparoskopi gibi ileri değerlendirmeler gerekebilir.

Çikolata kistinin herhangi bir tedavisi var mı?

Vücudunuzdaki östrojen hormonu miktarını azaltmayı amaçlayan çok çeşitli tıbbi tedaviler mevcuttur. Çikolata kistlerinin cerrahisi genellikle laparoskopi ile (göbekten girilen küçük bir kamera ve karnınızın yanlarında açılan küçük kesiler aracılığı ile) yapılır.


Haber okunma sayısı: 151Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


HATAY - HAVA DURUMU

HATAY

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ