Gıda Üreticileri “CNR FOOD İSTANBUL 2019 Uluslararası Gıda Fuarında

gida-ureticileri-cnr-food-istanbul-2019-uluslararasi-gida-fuarinda

DOĞAKA ev sahipliğinde, Hatay, Kahramanmaraş ve Osmaniye illerindeki Ticaret ve Sanayi Odaları işbirliği ve koordinasyonunda, bölgemiz illerinde faaliyet göstermekte olan 15 gıda ve gıda teknolojileri üreticisi firmamız, 6’nci Holde, toplamda 126 m2’lik fuar alanında, 04-07 Eylül 2019 tarihleri arasında, İstanbul CNR EXPO Uluslararası Fuar Merkezi’nde CNR Food İstanbul 2019 Uluslararası Gıda Fuarı’na katılım sağladı.
10 Eylül 2019 Salı 20:51

 Fuarın açılış töreni 04 Eylül 2019 Çarşamba günü saat 16.00’da Çekya Başbakanı Andrej Babis, Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Akif Özkaldı, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, Çekya Ticaret ve Sanayi Bakanı Karel Havlícek, CNR Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ceyda Erem, İstanbul Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkan vekili Ahmet Özer, Akdeniz Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (AKİB ) Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Arslan, Türkiye Gıda ve İçecek Sanayii Dernekleri Federasyonu (TGDF) Yönetim Kurulu Başkanı Şemsi Kopuz tarafından gerçekleştirildi.

Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Akit Özkaldı açılış konuşmasında Türkiye'nin tarım potansiyeli itibariyle dünyanın en iyi ülkelerinden biri olduğunu kaydederek, "Gıda hijyeni, ambalajlama hususunda dünya ile rekabet halindeyiz. Fuarda ilk günden geçen seneye göre yüzde 50’den fazla katılımın artması gıda alanında bölgesel aktörlükten küresel aktörlüğe geçişte önemli bir adım olarak değerlendiriyoruz." ifadelerini kullandı.

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır ise yaptığı konuşmada bakanlık olarak gıda ve içecek sanayii sektörünün daima yanında olduklarını belirterek "Kobilerimizi KOSGEB vasıtasıyla desteklemeye devam ediyoruz. 2018 yılında 2027 kobimizin projesi 119 milyon liralık KOSGEB desteği aldı. Araştırma ve geliştirme faaliyetleri sürdüren işletmelerimiz TÜBİTAK tarafından desteklenmeye devam ediyor. 2018 yılında 186 işletmemiz TÜBİTAK'tan 86 milyon liralık arge desteği aldı." dedi. Kacır, bakanlık olarak yüksek katma değerli üretimi stratejik alanlarda desteklemeye devam ettiklerini anımsatarak şu ifadeleri kullandı: "Milli Teknoloji Hamlesi ile yüksek katma değerli üretimi artırmak temel önceliğimizdir. Stratejik sektörlerden bahsettiğimizde aklımıza savunma sanayii geliyor. Ülkemizin son 15 yıldır savunma sanayii alanında eşsiz bir başarı elde etti. Ürünlerimizde yerlilik oranını yüzde 20'lerden yüzde 65'lere çıkardık. Fakat bugünün dünyasında stratejik sektörlerden bahsediyorsak finans, sağlık, gıda teknolojilerinden de millileşme ve yerlileşme temel hedefimiz olmalıdır. 200'ün üzerinde üniversitemiz, 80'den fazla teknoparkımız ve 150 binden fazla arge personelimiz ile özel sektörümüzün öncülüğünde yüksek katma değerli üretimi artıracağız."

Gıda, içecek, ev dışı tüketim ürünleri ve tedarikçileri, paketleme ve ambalaj sektörlerinin aynı çatı altında buluştuğu tek platform olma özelliği taşıyan CNR Food İstanbul 2019 Uluslararası Gıda Fuarı, bölgemiz firmalarının katılımlarıyla, 90 ülkeden 50 bin profesyonel alıcıyı, 18 ülkeden 109’u yabancı 2 binden fazla marka ile buluşturan CNR Food İstanbul 7 Eylül'e kadar ziyaretçilerini ağırlamıştır.

Fuarda ABD, Almanya, Rusya, Meksika, Peru, Güney Kore ve Malezya'nın da aralarında bulunduğu 90 ülkeden profesyonel alıcı, 2 binden fazla markanın bir araya gelmesine imkan sağlamıştır.  CNR Food İstanbul; Ticaret Bakanlığı, İstanbul İhracatçılar Birlikleri, Türkiye Gıda ve İçecek Sanayii Dernekleri Federasyonu, KOSGEB işbirliğinde organize edilirken, Hatay, Kahramanmaraş ve Osmaniye illerimizden katılım sağlana 15 gıda üretici firmamız ise Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı himayelerinde DOĞAKA Genel  Sekreterliği tarafından ise ayrıca fuar alanı yeri ve stant konstrüksiyon desteği ile gıda sektöründe kalkınmaya destek verilmesi hedeflenmiştir.

Gıda sektöründe dünyanın en önemli firmalarının katıldığı CNR Food İstanbul 2019, ihracatçı firmalar için büyük fırsatlar sunarken,  bölgemiz firmaları Çekya, Hindistan, Rusya, Özbekistan, Çin ve Malezya'nın ulusal pavyonlarının yanı sıra Yunanistan, Bulgaristan, Birleşik Arap Emirlikleri, Kuveyt, Türkmenistan, Arnavutluk, İspanya, Kenya, Tayvan, İngiltere, Pakistan, Kıbrıs ve Suudi Arabistan'ın da aralarında bulunduğu 18 ülkeden 109'u yabancı firma ile fuarda alım heyeti organizasyonuna katılarak ikili iş görüşmeleri gerçekleştirmişlerdir. Söz konusu fuarda Ajansımızı temsilen DOĞAKA Hatay Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Cenk ÖZBAYKAL ve Sektörel Destekler ve Programlama Birimi Uzmanı Hayri YILMAZ katılım sağlarken, firmalarımızın B2B görüşmelerinin ayarlanmasından, yabancı dil tercüme ihtiyaçlarına kadar pek çok konuda bölgemiz katılımcılarına destek vermişlerdir.

Katılımcı ürün gruplarına ek olarak bu sene, Türkiye’nin helal gıda alanında en büyük kuruluşu Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Denetleme ve Sertifikalandırma Araştırmaları Derneği’nin desteği alınmış ve CNR FOOD İstanbul ile eş zamanlı düzenlenen 7.Helal ve Tayyib Ürünleri Özel Bölüm buluşması, helal gıda sektöründe 4 milyar dolarlık ihracat rakamına ulaşan Türk ekonomisini daha yukarı çekmeyi hedeflemiştir.

CNR FOOD İstanbul Fuarı’nda bu kez dünyanın önde gelen aşçılık yarışmalarına katılan Türkiye Aşçılar Federasyonu’na (TAFED) bağılı Türkiye Aşçılar Milli Takımı’nın aşçıları, 28 kategoride 17 altın, 10 gümüş ve 1 bronz madalya kazanan milli aşçıların dünya çapında ödül aldıkları heykelleri, yerli ve yabancı 2 binin üzerinde markanın katıldığı fuarda sergilenmiştir.

Ayrıca, fuar süresince heykel sanatının aktarılacağı ücretsiz atölyeler de gerçekleştirilecektir. Fuar ayrıca Anadolu mutfak kültürünü tanıtmak amacıyla düzenlenen “7 Bölgenin 7 Hünerli Eli ile Anadolu Lezzetleri” etkinliğine de ev sahipliği yapmıştır. Gıda güvenirliği konusunun da masaya yatırıldığı CNR FOOD İstanbul 2019 Uluslararası Gıda Fuarı Güvenilir Ürün Üretmenin sanayiciye pozitif etkileri konusu da gündeme getirilmiştir.

Ajansımız koordinasyonunda, Hatay ilimizden 6, Kahramanmaraş ilimizden 6 ve Osmaniye ilimizden 3 üretici firma olmak üzere toplamda 15 üretici firmanın katılımlarıyla, gıda sektöründe bölgesel kalkınmaya destek verilmesine yönelik ticari görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Yöresel ürünlerden, ambalaja, gıda aromasından, su ve meyve suyuna, baharata, gıda ambalajı ürünlerine dek bölgemizde üretilen pek çok ürünümüz fuar günleri süresince firmalarımız stantlarında tanıtılmış, yerli ve yabancı ziyaretçilerle ticari görüşmeler gerçekleştirilmiştir.

Fuar süresince, Ajansımız koordinasyonunda katılım sağlayan bölgemiz üretici firmalarının stantlarını Hindistan, Suudi Arabistan, Irak, Kuveyt gibi ülkelerinden gelen ziyaretçiler onurlandırırken, bölgemiz gıda ve gıda teknolojileri sektörlerindeki üretimimizi temsilen söz konusu fuara katılım sağlayan tüm üretici KOBİ lerimize ve işbirliğinde bulunduğumuz bölgemiz Ticaret ve Sanayi Odalarımıza teşekkürlerimizi sunarız.

 


Haber okunma sayısı: 168Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


HATAY - HAVA DURUMU

HATAY

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ