Uyum Mahalle Buluşmalarının 16.sı “Medeniyetler Şehri” Hatay’da Gerçekleştirildi

uyum-mahalle-bulusmalarinin-16si-medeniyetler-sehri-hatayda-gerceklestirildi

“Uyum Mahalle Buluşmaları”nın 16.sı 21 Ağustos 2019 Çarşamba günü Hatay’da gerçekleştirildi.
24 Ağustos 2019 Cumartesi 16:11

“Uyum Mahalle Buluşmaları”nın 16.sı 21 Ağustos 2019 Çarşamba günü Hatay’da gerçekleştirildi.

Programa; Hatay Vali Yardımcısı Aydın TETİKOĞLU, Genel Müdür Yardımcımız Dr. Gökçe OK, Dışişleri Bakanlığı Hatay Temsilcisi Büyükelçi Serdar CENGİZ, Uyum ve İletişim Dairesi Başkanımız Dr. Ayın Keskin KADIOĞLU, UNHCR Hatay Ofis Müdürü Reyhaneh SHAKİBABAİE, İl Göç İdaresi Müdürümüz Mustafa Cengiz BİLEN’in yanı sıra kurum ve kuruluşlardan temsilciler, çok sayıda yerel halk ve yabancı misafir katıldı.

Hatay Vali Yardımcısı Aydın TETİKOĞLU yaptığı konuşmada, Türkiye'nin tarih boyunca misafirperverliğini gösterdiğini, ayrım yapmadan çok sayıda kişiye ev sahipliği yaptığını söyledi ve ülkemizdeki misafirlerimizin de dilimizi öğrenmelerinin önemine vurgu yaptı.

Genel Müdür Yardımcımız Dr. Gökçe OK da konuşmasında, hiçbir zaman insaniyeti ve vicdanı unutmadıklarının altını çizdi ve: "Bu konuda dünyaya çok fazla şey söyledik ve söylemeye devam edeceğiz. Bir taraftan düzensiz göçle kararlı bir şekilde mücadele edeceğiz, bir taraftan da ülkemizde bulunan kardeşlerimize misafirliğin gereği olan uyum faaliyetlerini de kararlılıkla yürüteceğiz." dedi.

Uyum ve İletişim Dairesi Başkanımız Dr. Aydın Keskin KADIOĞLU ise kardeşçe yaşamak denilince Hatay’ın akla geldiğini belirterek başladığı konuşmasının devamında, Hataylılara ülkemizde bulunan Suriyeli misafirlere gösterdikleri kadirşinaslıktan dolayı teşekkür etti ve: “Hem ülkemizdeki yabancı misafirlerimiz hem de ev sahibi toplumun uyum içinde yaşamasını sağlayacak sosyal ortamın oluşmasını amaçlıyoruz.” dedi.

İl Göç İdaresi Müdürü Mustafa Cengiz BİLEN’in; pek çok göç hareketini kendi bünyesinde kabul edip insani yönden ele alan ve  yöneten bir ülkenin vatandaşı olmanın gururunu yaşadıklarını belirttiği konuşmanın ardından Suriyeli çocuklardan oluşan halk oyunları ekibi Türkiye’nin pek çok bölgesine ait halk oyunları gösterisi yaptı.

Göç Uzmanı Mustafa SALİHPAŞAOĞLU tarafından, doğru bilinen yanlışlara ilişkin videolu bilgilendirme sunumu yapıldı ve Suriyelilerin hak ve yükümlülükleri anlatıldı.Haber okunma sayısı: 483Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


HATAY - HAVA DURUMU

HATAY

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ