Bu Seminer Kadınlara Özel…

bu-seminer-kadinlara-ozel

İskenderun Gelişim Hastanesi’nde, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri çerçevesinde söyleşi düzenlendi. Gelişim Hastanesi Konferans Salonu’nda gerçekleşen, Uzman Diyetisyen Eray Albayrak ve Uzman Klinik Psikolog Gamze Uygun Ekenel’in konuşmacı olduğu söyleşide, kadınların beslenme ve duygu durumlarına ait merak edilen konular hakkında katılımcılara bilgiler verildi.
10 Mart 2019 Pazar 10:04

 “Kadınları hormonlar yönetir”

Konuşmasında, bir kadının hayatındaki en önemli evrelerden söz eden Uzm. Klinik Psikolog Gamze Uygun, “Bir kadının; yetişkinlik, menopoz ve sonrası en etkin dönemleridir. Fakat kadınların hayatını evreleri değil, hormonları yönetmektedir. Özellikle gençlik ve yetişkinlik dönemlerinde bu hormonlar sürekli salgılanıyor ve kadınların ruh hali bu anlamda değişebiliyor. Kadınlar bu sebepten ötürü hormonlarına bağlı yaşıyor. Regl dönemi öncesinden, menopoza doğru hormonların vücutta azalmasına bağlı yaşanan ruhsal değişikliklerin, menopozla birlikte ortaya çıkan sıkıntıların nedeni de; östrojen ve progestoron hormonlarıdır. Menopozdan sonra bu iki hormonun vücuttan geri çekilmesiyle kadında yaşlanma süreci başlar ve hastalık riski artar. Bu nedenle kadınların hormonlardan etkilenmiyor denmesi, doğalarına aykırıdır” dedi.

 

“Sen çok özelsin, beslenmen de özel olsun”

Konuşmasında, kadınlar için sağlıklı beslenme reçeteleri veren Uzman Diyetisyen Eray Albayrak, “Kadınlar, hayatlarının her alanında kendini özel ve farklılıkları dikkate alınır hissetmek isterler. Bu nedenle beslenme programları da bir başkası ile aynı olmamalıdır. Yaşam şartları, alışkanlıklar, sevilip sevilmeyenler ile her kadın bambaşka bir bireydir. Her kadın bedenine hak ettiği özeni göstermelidir. Buna ilk adımı diyetini özelleştirmekle başlayabilir. Yemek, sadece yaşam sürdürmek için var olan bir eylem gibi görülmemelidir. Çünkü yemek demek; sosyalleşmek, iyi veya kötü hissetmek, birlik içinde olmak, keyif almak demektir. Kendine özgü bir beslenme programı benimseyen her kadın, sağlıklı besinlerin sağlığı iyileştirici ve mutlu edici sihrinden faydalanabilir. Kadınların her çağında ayrı beslenme protokolleri devreye girmektedir. İnsülin direnci, PKOS, tiroit problemleri, konstipasyon, gebelik, menopoz ve daha birçok faktör, beslenmede çeşitlilik yaratabilir. Kozmetik ürünlerden çok sağlıklı yaş alabilmek adına besinlerin etkinliği, metabolizmanızın canlılığı, yeterli ve dengeli beslenme durumu, rutin tetkikler ve doktor kontrolleri yapılacaklar listenizde ilk sırada yer alması gereken maddelerdir” açıklamasında bulundu. Söyleşi sonunda konuklar arasından iki kişi, diyetisyen ve psikologdan bir seans ücretsiz danışmanlık kazandı.

 


Haber okunma sayısı: 986

Haberin etiketleri:

Bu Seminer Kadınlara Özel…


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

HATAY - HAVA DURUMU

HATAY

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ