İSKENDERUN LİMAK PORT’A MODERN TEKNOLOJİK TAKİP SİSTEMİ!

07 Ağustos 2018 14:50
İSKENDERUN LİMAK PORT’A MODERN TEKNOLOJİK TAKİP SİSTEMİ!

Özelleştiği günden beri, giderek yoğunlaşan tempoda liman faaliyetlerini artırarak Uluslar Arası lojistik trafiğine ivme kazandıran İskenderun Limak Port, teknolojiyi de yakından takip ediyor. Bu kapsamda Limak Port İskenderun Limanı’nda Konteyner ve Liman Takip Sistemi uygulaması hayata geçirildi.

 Ülkemizin Ortadoğu’ya açılan en önemli kapısı olan İskenderun Limak Port’ta bu sistem sayesinde ülkemize giriş çıkış yapan konteynerlere ilişkin bilgilerin elektronik ortamda kayıt altına alınması, limanlarda gerçekleştirilen gümrük işlemlerinin kolaylaştırılması, hızlandırılması ve liman işlemlerine bağlı maliyetlerin azaltılması hedefleniyor.

İskenderun Limak Port’ta yeni devreye alınan sistemle gümrük idaresinin sistemleri ve liman işletmesinin sistemleri entegre edilerek gümrük denetimlerinin etkinliği artırılacak, limana gelen-giden konteynerlerin, liman içi hareketleri dahil olmak üzere etkin bir şekilde izlenmesi ve sağlıklı istatistik üretilmesi mümkün hale gelecek. Ayrıca gümrük idaresinin otomasyon sistemleriyle limanların otomasyon sistemlerinin entegre edilmesinin önemli bir çok katkıları olacak.

Limak Port İskenderun yetkililerinden alınan bilgilere göre;  “İlerleyen süreçte, gümrük idaresinin liman işletmesine vereceği talimatları bu sistem üzerinden verebilir hale gelecek. Bu da kâğıt kullanımını azaltacak ve işlemlerin güvenli ortamda yapılmasını temin edecek.

Son teknolojik yenilikleri ihtiva eden Konteyner ve Liman Takip Sistemi ile işlemler çok daha hızlı ve sağlıklı yürüyecek. Kamu kurumlarından izin ve onay alma zorunluluğu bulunan yükümlüler, bu yükümlülüklerini bir noktadan başvuru yaparak, başvurularının yanıtlarını bir noktadan alarak yerine getirebilecekler. Önceki sisteme göre muayene ve kontrol ile görevli memurlar tarafından manuel olarak yapılan belge kontrolleri, yeni sistemle elektronik ortamda Tek Pencere Sistemi ile Bilge sisteminin entegrasyonuyla daha kolay ve hızlı gerçekleştirilecek.

Limak Port İskenderun’da bu sistemin hayata geçirilmesi ile insan hataları ortadan kaldırılmış olacak. Kontrollerin etkinliği artırılarak işlem süresi kısalacak. Belge sahteciliğinin de önüne geçilmiş olacak. Böylelikle başvuru, belge, kontrol ve izinler standart hale getirilerek izlenilebilirliğin arttırılmasına imkan tanınıyor. Birçok kolaylığı bünyesinde barındıran yeni Takip Sistemi ile Limak Port İskenderun Limanında firmaların işlem maliyetleri düşürülerek, uluslararası rekabet gücü artacak. Ayrıca kağıtsız beyanname uygulamaları için ortam sağlanmış olacaktır.”

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle