Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

“Dijital Eğitimi Destekleme Projesi” için Litvanya’da Buluştular

İskenderun Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin ortak olduğu, Romanya’nın Targu Mures kentinde faaliyet gösteren Scoala Gimnaziala “Friedrich Schiller” okulu koordinatörlüğünde yürütülen Erasmus+ “Think Global, Act Digital – Strong partnerships to support digital education” , “Küresel Düşün, Dijital Hareket Et, Dijital eğitimi desteklemek için güçlü ortaklıklar” isimli projenin öğretmen hareketliliği toplantısı 20-23 Haziran 2022 tarihleri arasında Litvanya’nın Raseiniai şehrinde yapıldı.

Haber Giriş Tarihi: 28.06.2022 02:50
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
flashgazetesi.net
“Dijital Eğitimi Destekleme Projesi” için Litvanya’da Buluştular

Toplantıya İtalya, İspanya, Hollanda, Litvanya, Romanya ve Türkiye’den proje ortağı okullarda ve kurumlarda görev yapan öğretmen ve yöneticiler katıldı.

Toplantı hakkında bilgi veren İskenderun Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi müdür yardımcısı Hanefi ZOBAR, toplantının toplam 22  katılımcı ile başarılı bir şekilde tamamlandığını belirtti. Toplantıya İskenderun Kız Anadolu İmam Hatip Lisesinden İngilizce Öğretmeni Fatma Nigar YILMAZ ve Arapça Öğretmen Elif AÇIKALIN ile katılım sağladıklarını söyleyen ZOBAR, sözlerine şöyle devam etti. “Projemiz öğrencilerin, öğretmenlerin ve velilerin dijital yeterliliklerini geliştirmeye yönelik bir proje. Yaklaşık 14 aydır online içerik geliştirme, online araçları kullanma, online ders planları üzerine bir takım çalışmalar yürütüyoruz. Litvanya toplantısını da, yapılan çalışmaları incelemek, değerlendirmek, diğer katılımcılarla birlikte yeni araçları öğrenmek ve tüm öğrencileri eğitim-öğretim sistemine nasıl dahil ederiz sorusuna cevap aramak için tasarladık. 3 günlük süre boyunca, Litvanyalı ortağımız kaynaştırma ve eğitsel amaçlı online uygulamalar, Romanyalı ortaklarımız, dijital eğitimde kullanılan animasyon oluşturma araçları, İspanya ve İtalya’dan gelen ortaklarımız  eğitsel dökümanlar tasarlama, Hollanda’dan gelen ortağımız ise Etwinning kullanımı üzerine bilgilendirme sunumları yaptı. “

“EBA ve TRTIZLE’ye HAYRAN KALDILAR”
Türkiye ekibi olarak yapılan toplantıda Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığı EBATV ve TRTİZLE hakkında sunum yaptıklarını belirten ZOBAR, “ Uzaktan eğitim sürecinde, EBATV ekibi üyesi olarak yapılan çalışmaları anlattım. EBATV ,TRTİZLE ve Hürriyet Gazetesi işbirliği ile yürütülen uzaktan eğitim süreci hakkında eğitsel videoları birlikte izledik. Powtoon üzerinde animasyon hazırlama hakkında bilgi verdik. Toplantıya katılan ortaklarımız yapılan çalışmaları hayranlıkla izlediler ve Milli Eğitim Bakanlığımıza ve uzaktan eğitim sürecinde görev alan öğretmenlerimize teşekkürlerini sundular. Biz de bu teşekkürleri bakanlığımız nezdinde tüm öğretmenlerimize sunuyoruz. Ayrıca, toplantı süresi boyunca bizleri evimizde gibi hissettirip, en üst düzeyde ağırlayan proje ortağımız Loreta VAICULIENE’ye, okul müdürü Vytautas BULOTAS ve ekibine, proje koordinatörümüz Dana BENDRIS’e ,Raseiniai Belediyesine ve proje ortaklarımıza teşekkür ediyoruz.”

“LİTVANYA’DA TÜRK İZLERİNİ GÖRMEK MUHTEŞEMDİ”

Proje toplantısında katılımcı olarak yer alan İskenderun Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Arapça Öğretmeni Elif AÇIKALIN, hareketlilikten duyduğu memnuniyeti dile getirerek şunları söyledi; “ Bizi, Litvanya'da Türk Bayrağı dalgalanan bir okul karşıladı. Daha önce görmediğimiz online araçları eğitsel amaçlı nasıl kullanacağımız hakkında değişik sunumlar izledik. Online değerlendirme araçları üzerine bilgiler öğrendik. Proje çalışmaları harici kültürel gezilerimiz de oldu. Bu gezilerimizden en güzeli başkent Vilnius’a yaptığımız geziydi. Vilnius’ta, Karayit Türklerinin yaşadığı Trakai kasabasına gittik. Kültürleri ve yaşamları hakkında bilgi edindik. Trakai kesinlikle görülmesi gereken muhteşem bir yer.  Bu tür eğitsel projelere destekleri için Türkiye Ulusal Ajansına ve Avrupa Birliğine teşekkür ediyorum.“

 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.