Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Taycı: Hedefin yarısına ilk beş ayda ulaştık

Dünyanın önemli hububat üreticileri arasında yer alan Türkiye, ihracatta da hızlandı. İstanbul Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği'nin (İHBİR) Mayıs ayı ihracatı, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 15,75 artış ile 223,1 milyon dolara çıkarken, Türkiye geneli Mayıs ayı ihracatı ise yüzde 43,41 artışla 874,4 milyon dolar oldu.

Haber Giriş Tarihi: 07.06.2022 14:25
Haber Güncellenme Tarihi: 07.06.2022 14:06
Kaynak: Haber Merkezi
flashgazetesi.net
Taycı: Hedefin yarısına ilk beş ayda ulaştık

İHBİR Yönetim Kurulu Başkanı Kazım Taycı; hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri sektörünün ilk 5 ayda 4,46 milyar dolar ihracat yaptığını belirterek, 9 milyar dolarlık yıl sonu hedefinin yarısına ulaştıklarını kaydetti.

İstanbul Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İHBİR), hububat sektörü ihracat rakamlarını açıkladı. Buna göre İHBİR’in Mayıs ayı ihracatı, geçen yılın Mayıs ayına oranla yüzde 15,75 artış ile 223,1 milyon dolara çıktı. Hububat sektörünün Türkiye geneli Mayıs ayı ihracatı ise, geçen yılın aynı ayına oranla yüzde 43,41 artışla 874,4 dolara ulaşırken, ilk beş aylık ihracat yüzde 32,2 artışla 4,46 milyar dolar olarak gerçekleşti.

İHBİR'in en fazla ihracatı ABD'ye

İHBİR’in Mayıs ayında en çok ihracat gerçekleştirdiği ilk 3 ülke ABD, Irak ve Tunus olarak sıralandı. Birlik; ABD'ye yüzde 22,27 artışla 22,3 milyon dolar, Irak'a yüzde 54,8 artışla 15,3 milyon dolar, Tunus'a da yüzde 5 bin artışla 10,4 milyon dolar ihracat yaptı. Ocak-Mayıs dönemine bakıldığında ise İHBİR'in en çok ihracat gerçekleştirdiği ilk üç ülke 298,6 milyon dolarla ABD, 194,6 milyon dolarla Irak ve 114,2 milyon dolarla Almanya olarak sıralandı.

Mal grupları olarak bakıldığında en fazla ihracat şeker ve şeker mamullerinde gerçekleşirken, onu diğer gıda müstahzarları ve pastacılık ürünleri takip etti.

Türkiye geneli hububat sektörü ihracatında ise hem Mayıs ayında hem de Ocak-Mayıs döneminde ilk sırada Irak yer aldı. Sektör Irak'a beş ayda yüzde 43 artışla 1,97 milyar ihracat gerçekleştirirken, toplam ihracat içerisindeki payı yüzde 19,25 oldu. Irak'ı 658,5 milyon dolar ihracatla Birleşik Devletler ve 580,6 milyon dolarla Suriye izledi.

Bu dönemde hububat sektörünün en fazla ihracat yaptığı ürün grubu 2,35 milyar dolarla pastacılık ürünleri oldu. Değirmencilik ürünlerinin ihracatı 1,9 milyar dolar, bitkisel yağ ihracatı da 1,7 milyar dolar oldu.

Taycı: Hedefin yarısına ilk beş ayda ulaştık

Açıklanan rakamları değerlendiren İHBİR Yönetim Kurulu Başkanı Kazım Taycı, Türkiye'nin üretimdeki gücüne dikkat çekerek, sektörün ihracatta da hızlı bir ivmeyle yoluna devam ettiğini söyledi. Hububat sektörünün Türkiye geneli ihracatının ilk beş ayda 9 milyar dolarlık yıl sonu hedefinin yarısına ulaştığını anlatan Taycı, "Dünyada güçlü bir talep ve bizim sektörümüz için de fırsatlar var. Özellikle şimdiye kadar fazla giremediğimiz Asya ve Latin Amerika pazarı için özel çalışmalar yapacağız. Çin, Kore ve Japonya gibi pazarlarda tutunmayı başarırsak sektörün ihracatını çok daha yükseklere çekebiliriz." dedi.

Yurt dışında sektörü tanıtabilecek tüm organizasyonlara katılma hedefinde olduklarının altını çizen Taycı, özellikle KOBİ ve KOBİ altı düzeyindeki firmalara destek olarak hepsini birer ihracatçı haline getirmek istediklerini belirtti.

 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.