Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

25. EMITT Fuarı’nda Hatay Rüzgârı

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, 25. Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat fuarı EMITT’te düzenlenen ‘Tarih, Kültür ve Gastronomi Turizmini Buluşturan Bir Şehrin Marka Hikayesi’ adlı panele katıldı.

Haber Giriş Tarihi: 14.02.2022 08:34
Haber Güncellenme Tarihi: 14.02.2022 08:02
Kaynak: Haber Merkezi
flashgazetesi.net
25. EMITT Fuarı’nda Hatay Rüzgârı

Lütfü Savaş, fuarın son günüdeki bu önemli panelde Hatay ve 1 Nisan’da kapılarını açacak olan EXPO’21 hakkında önemli detaylara değindi.

Her yönüyle kendine özgü bir şehir olan Hatay’ın Suriye meselesi nedeniyle son yıllarda yaşadığı ekonomik ve sosyal sorunlara değinen Savaş, “Her şehrin bir hikâyesi, ruhu, geçmişi ve güzellikleri var. Bunlara bakarak bir şehir için yol haritası çıkarıyoruz. Bu yol haritamızı çıkarmamızın nedenlerden biri de komşu ülkemiz Suriye’de 11 yıldır devam eden sorunlar ve bunun yanı sıra Suriyelilerin ülkemize göçü ve birlikte yaşama durumumuzdur. Hatay’da 10 yıldır sosyolojik, psikolojik ve ekonomik sorunlar yaşanmaya başladı. Hatay’da şu anda resmi rakamlara göre 550 bin resmi olmayan rakamlara göre ise yaklaşık 900 bin Suriyeli vatandaş yaşıyor. 900 bine yakın Suriyelinin şehrimize gelmesiyle birlikte bizim insanımız gittikçe fakirleşti. Şehrimizde tarım sektörünün girdilerinde azalma var. Şehrimize gelen yerli ve yabancı turist sayımızda %85 azalma söz konusu. Tüm bunlar Hatay’da bizi yeni arayışlara itti” ifadelerine yer verdi.

Hatay’ın hem dünya hem de Türkiye için önemli bir tarım ve gastronomi potansiyeline sahip olduğunun altını çizen Lütfü Savaş, yaşanan tüm olumsuzlukları bertaraf etmek için neler yaptıklarına değindi. Kentin sahip olduğu bereketli toprakların verimliliğini kırsal kalkınma projeleri ve Expo gibi önemli bir organizasyonla taçlandıracaklarını vurguladı.

‘İLK’LERİN VE ‘EN’LERİN ŞEHRİ: HATAY

Hatay’ın dünyadaki ‘ilk’lere ve ‘en’lere ev sahipliği yapan kıymetli bir şehir olduğunun altını çizen Başkan Savaş, “Dünyada tarımın yapıldığı ilk yerlerden birisi Hatay’dır. İlk zeytin Kahramanmaraş Hatay ve Mardin üçgeninde yetiştirilmiştir. Dünyada aydınlatılan ilk cadde Hatay’dadır. Hatay birçok anlamda ilklere ve enlere sahne olmuştur” dedi.

HATAY’IN HERHANGİ GÜVENLİK SORUNU YOK

Hatay’ın medyada hep olumsuzluklarla yer almasının yanlış bir algıya sebebiyet verdiğini ifade eden Başkan Savaş, Hatay’ın gösterilmeye çalışıldığının aksine Londra, New York, Paris ve İstanbul kadar güvenli bir şehir olduğunun altını çizdi.

EXPO ALANLARI KENTİN EN BÜYÜK ZENGİNLİKLERİNDEN BİRİSİ OLACAK

Savaş, topraklarında yetişen endemik bitki türleri, tıbbi aromatik bitkiler ve zengin mutfağıyla 1 Nisan’da başlayacak EXPO’21 Hatay’da dünyanın her yerinden insanı ağırlamaya hazırlandıklarını şu sözlerle duyurdu: “Toplam 320 dönümlük 2 ayrı alanda gerçekleştireceğimiz bu organizasyon Hatay’ın en büyük zenginliklerinden biri olacak. Bu organizasyona gelen ülkeler kültürlerini, sanatlarını, gastronomilerini de beraberlerinde getirecekler. Bu alanlara ziyarete gelenler hem keyifli vakit geçirecek hem de şehrimizin kalkınmasına aracılık etmiş olacak. Bu organizasyon Hatay’ın uluslararası alanda tanıtımına katkı sağlayacak.”

TURİSTİK İŞLETMELER DENETLENECEK

Savaş panelde, Hatay’ın marka yüzü olan işletmeleri kalite bakımından denetleyerek kalite belgesi ve bayrak ile işaretleyeceklerini belirtti.

KIRSAL KALKINMA PROJELERİ GÜNDEN GÜNE BÜYÜYOR

Belediye başkanlarının hemşehrilerine bir anne şefkati ile yaklaşmasının gerekliliğine vurgu yapan Savaş, zor durumdaki vatandaşları refaha kavuşturma sorumluluğunun da yine onlarda olduğuna dikkat çekti. Bu anlayış ve inançla kırsal kalkınma projesi başlattıklarını söyleyen Savaş, köyden kente göçün önüne geçmek için binlerce aileyi projeye dâhil ettiklerini ve her gün bu sayının arttığını ifade etti.

HATAY’IN DÜNYAYA DENİZDEN AÇILAN KAPISI: HADO

Savaş, Hatay’ın dünyaya deniz yoluyla da açılabilmesi için Hatay Deniz Otobüsü(HADO) projesinin startını verdiklerini ve bu hususta çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi.

İSKENDERUN’UN SERBEST BÖLGE OLMASI İÇİN ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR

Hatay’da sanayinin kalbi konumundaki İskenderun’un serbest bölge olması için çalışma yürüttüklerini duyuran Başkan Savaş, yaz aylarında bunun için bir çalıştay yapmayı planladıklarını ifade etti.

Paneldeki diğer katılımcılar, Hatay’ın UNESCO unvanlı gastronomi kenti olmasının ve Expo’ya ev sahipliği yapmasının çok değerli olduğunu vurgulayarak bu konuda önemli çalışmaların altına imza atan Savaş’ı tebrik etti.

 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.