Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

6. Teknoversite Günleri Başladı

İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) 6. Teknoversite Günleri pandemi nedeniyle bu yıl çevrimiçi olarak gerçekleştiriliyor. Etkinliklerin açılışını İSTE Rektörü Prof. Dr. Tolga Depci yaptı.

Haber Giriş Tarihi: 18.05.2021 10:38
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.flashgazetesi.net/
6. Teknoversite Günleri Başladı

Kurulduğu 2015 yılından bu yana her yıl düzenlenen ve tescili İskenderun Teknik Üniversitesi’ne (İSTE) ait olan Teknoversite Günleri’nin altıncısı çevrimiçi olarak gerçekleştirilmeye başladı. İki gün sürecek olan Teknoversite Günleri’nin açılışını 17 Mayıs Pazartesi günü saat 10.00’da İSTE Rektörü Prof. Dr. Tolga Depci yaptı.

Ahlaki Değerlere Sahip Çıkmak Tüm İnsanlığın Sorumluluğu

Katılımcı ve öğrencileri selamlayan İSTE Rektörü Prof. Dr. Tolga Depci, üniversitelerin toplumsal hayattan ve dünya meselelerinden bağımsız kurumlar olmadığını, bu kurumların insanlar için var olduğunu konuşmasında değindiği hususlarla bir kez daha ortaya koydu. “Kudüs’te sivil ve savunmasız Filistin halkının uğradığı insanlık dışı şiddet, baskıcı politikalar ve ibadet özgürlüklerinin engellenmesine yönelik her türlü girişimin insan hakları hukuku çerçevesinde büyük bir suç olduğunu” vurgulayan Rektör Depci: Bizlerin her türlü inanca saygısı bulunmaktadır. Bu kadim geçmişimizde de bu şekilde olmuş ve olmaya devam edecektir. Bunun en güzel örneklerinden biri her türlü inancın bir arada yaşadığı Hatay’dır. Bu topraklarda insanlar yüzyıllar boyunca bir arada huzur içinde yaşamıştır ve böyle yaşamayı sürdürmektedir.  İbrânîce’si “on söz” anlamında ve Türkçe ’ye on emir (evâmir-i aşere) şeklinde geçmiş olan ve İsraillilerin kutsal bildikleri emirlerine kalplerinin,  gözlerinin ve kulaklarının tıkalı olmasına ise anlam veremiyorum. Bu emirlerden katletmeyeceksin. Çalmayacaksın. Komşuna karşı yalan şahitlik etmeyeceksin. Komşunun evine tamah etmeyeceksin; komşunun karısına yahut kölesine yahut câriyesine yahut öküzüne yahut eşeğine hiçbir şeyine tamah etmeyeceksin emirleridir.

Hristiyanlıkta, Saint Augustine on emirde her insanın fıtratında bulunan tabii ahlâkın bir özetini bulmaktadır demiştir.

Kutsal dinimizde de (el-Bakara; en-Nisâ; el-Mâide), bu hususlar aynı şekilde yer almaktadır.

Tüm semavi dinlerin insan öldürmemeyi emretmektedir. Daima bir arada huzur ve barış içinde yaşadığımız bir dünya için bu kurallara uymak son derece önemlidir. Bize düşen insanlığı gelişmesi ve ilerlemesi için bu kurallara riayet edilmesini umut etmektir. Bu sorumluluğun bilincinde yaşamayı sürdürmek dileğiyle” dedi.

Konuşmasında göreve başladığı günden bu yana yapılan icraatlar ve iyileştirmelere ilişkin bilgi veren Rektör Depci: “Katma değeri yüksek; kurumsallaşmaya odaklanmış; ortak akla ve istişareye dayanan; görev, yetki ve sorumlulukları paylaştırıcı; İSTE’lilik bilincini ve aidiyetini arttırıcı; erişilebilir; şeffaf ve hesap verebilir bir yönetim anlayışı ile hareket ettiklerini” belirtti. Yapılan çalışmalar kapsamında bir yandan kurumsallığı arttırıcı yönetmelik ve yönergeler uygulamaya koyulurken diğer yandan fiziksel düzenlemelerin yapıldığını vurgulayan İSTE Rektörü Prof. Dr. Tolga Depci “İSTE, öğrencilerine katkı sağlayacak çalışmalarını sürdürmektedir. Şu anda yerleşkemiz öğrencilerimiz için hazırdır. Bu yıl ilginizi çekeceğini düşündüğümüz konularda birbirinden değerli bilim insanları ile sizleri bir araya getirecek etkinliklerimi çevrimiçi gerçekleştiriyoruz. Etkinliklerde görev alan herkese teşekkürlerimi sunuyorum. İnşallah en kısa zamanda yüz yüze etkinliklerde bir araya gelebiliriz” diyerek konuşmasını tamamladı.

Açılışta ayrıca İSTE Mustafa Yazıcı Devlet Konservatuvarı mini bir konser verdi. Konserde Öğr. Gör. Emre Uyunmaz Klasik Gitar Dinletisi sunarken Doç. Servet Yaşar Türk Halk Müziği’nden eserler seslendirdi. Program kapsamında konferanslar İSTE AR-GE TV Youtube kanalından ve Zoom üzerinden canlı yayınlanmaya devam edecek.

 

 

  
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.