Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Bakanlar Özhaseki ve Ersoy, Hatay'da koordinasyon toplantısına katıldı

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki ile Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Hatay'da il genel koordinasyon toplantısına katıldı.

Haber Giriş Tarihi: 30.12.2023 01:13
Haber Güncellenme Tarihi: 30.12.2023 01:13
Kaynak: Haber Merkezi
flashgazetesi.net
Bakanlar Özhaseki ve Ersoy, Hatay'da koordinasyon toplantısına katıldı

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet ÖZHASEKİ, Kültür ve Turizm Bakanı. Mehmet Nuri ERSOY, Vali Mustafa MASATLI ve Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakan Yardımcısı. Vedad GÜRGEN’in katılımıyla  ilimizde, iyileşme sürecinde kalıcı konutların yapımı ve kültürel varlıklarımızın ihya ve inşasında gelinen son durumlarla ilgili değerlendirmelerin yapıldığı İl Koordinasyon Toplantısı gerçekleştirildi.

Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Konferans Salonu’nda düzenlenen koordinasyon toplantısında konuşan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet ÖZHASEKİ, Türkiye’nin deprem ülkelerinden biri olduğunu ve 1900’lerin başından bu yana hem karada hem denizde 6 ve üzeri yıkıcı depremler yaşandığını hatırlatarak “Ben, üçüncü derece, dördüncü derece olan yerlerde yaşıyorum, bir şey olmaz. İstediğim gibi hareket edebilirim’ gibi bir söz herhalde hayatta yapılabilecek en hatalı sarf edilen söz olur. Şu anda hocaların söylediğine göre; hareketli 500’e yakın fay hattı var. Her yerde her an olabilir. Biz ona göre hareket etmeliyiz. O yüzden yapı yapacak herkes, ne olur standartlara uygun yapsın.” diye konuştu.

Bakan Mehmet ÖZHASEKİ, şehir merkezlerini Bakanlığın yapacağını belirterek, “Özellikle şehirlerin merkezini ‘biz yapalım’ diye bir karar aldık. Bunun bir tek sebebi var; bu şehirlerin merkezi bir kere yapılır ve geleceğe miras olarak kalır. Herkes orayı görür. Özellikle de o şehrin kendine has, kendine özgün mimari tarzı var. Yüzyıllardır gelen özelliklerini biz taşıyalım, yapalım, doğru bir şekilde planlayalım ki bu doğru devam etsin. Şehir merkezlerini ve ona açılan ana caddeleri de biz yapma kararı aldık.” dedi.

‘Yerinde Dönüşüm’ projesinin hak sahiplerine “750 bin lira hibe ile 750 bin lira da krediyi 2 yıl ödemesiz 10 yıl vade imkanı sunduğunu dile getiren Bakan  ÖZHASEKİ, Hatay’da  102 bin vatandaşın ‘Yerinde Dönüşüm’ projesine müracaat ettiğini söyledi.

Rezerv alan tartışmalarına da değinen Bakan Mehmet ÖZHASEKİ, “Rezerv alanla milletin evini elinden alacaklar, falan yere götürecekler.’ deniliyor. Ne yapacağız o evi? Vatandaşın evini alıp da nereye götüreceğiz? Bu konuda tüm vatandaşlarımızın içi rahat olsun. Kimsenin hakkı zerre miktar zayi olmayacaktır.” dedi.

Daha sonra açıklamalarda bulunan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri ERSOY, tarihî dokusu asrın felaketinde büyük hasar gören Hatay’ımızın yeniden ayağa kaldırılması için büyük çaba sarf edildiğini belirterek Hatay Şehir Müzesi güçlendirme sahası ile şehrimizin tarihî ve kültürel miraslarında gerçekleştirilen ihya çalışmalarının yerinde incelendiğini dile getirdi. Bakan ERSOY; tarihî Ulu Camii, Kurşunluhan Camii, Ahmediye Camii ve Habibi Neccar Camii ile daha birçok kültürel varlığımızın aslına uygun restorasyon çalışmalarıyla Hatay’ımızın tarihî ve kültürel kimliği ile kentsel hafızasının korunarak gelecek nesillere aktarılacağını vurguladı.

Bakanlık olarak, depremden zarar gören tescilli taşınmazlara dair yardımların kapsamını genişleterek proje yardımı üst limitini 5 kat, uygulama yardımı üst limitinin de 10 kat artırıldığını, 2023 yılında geri ödemesiz hibe niteliğindeki yardım çalışmalarına da öncelik verildiğini, Hatay’da bugüne kadar 344 adet proje yardımı, 9 adet uygulama yardımı başvurusu alındığını, 3 adet uygulama yardımı yüzde yüz tamamlanmış olup, proje yardımı verilen 43 adet yapıya ise kuruldan geçen bölümlerine göre ödeme gerçekleştirildiğini sözlerine ekleyen Bakan ERSOY, depremden zarar gören vatandaşlarımıza ait taşınmaz kültür varlıklarının yeniden ihyası için şu ana kadar yapılan yardım başvurularının tamamının destekleme kararının alındığını ve yardım başvurusu için bize ulaşamayan vatandaşlarımıza da Bakanlık olarak ulaşıldığını ifade ederek “Hatay’da asrın felaketinin izlerini hızla ortadan kaldırmak ve tarihî miraslarımızı, aslına uygun şekilde yeniden canlandırmak üzere çalışmalarımızı titizlikle sürdürüyoruz.” dedi.

Ayrıca, Antakya’nın özellikle kültür, sanat ve turizm hareketliliğiyle ekonomik olarak tekrar eskisi gibi olması için çalışıldığını belirten Bakan ERSOY, vatandaşlarımızın içinin rahat olmasını, ifade etti.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.