Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

BAŞKAN TOSYALI VE MİLLETVEKİLİ ÖZEL ÇALIŞMALARI YERİNDE İNCELEDİ

İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, İskenderun’u daha güçlü bir şekilde ayağa kaldıracaklarını belirtti.

Haber Giriş Tarihi: 04.12.2023 13:19
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
flashgazetesi.net
BAŞKAN TOSYALI VE MİLLETVEKİLİ ÖZEL ÇALIŞMALARI YERİNDE İNCELEDİ

AK Parti Hatay Milletvekili Abdulkadir Özel, İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı ile birlikte, deprem felaketi yaşayan İskenderun’da yaraları sarmak adına yapılan çalışmalar, planlanan projelerde gelinen nokta ve son durum aşamaları hakkında basın mensuplarına açıklamalarda bulundular.

Basın mensuplarıyla birlikte sahada ki projelerin yerlerinde incelemelerde bulunan Hatay Milletvekili Özel ve Belediye Başkanı Tosyalı, ilgili firma yetkilileriyle bir araya geldi.

İller Bankası, DSİ, Karayolları ve Ulaştırma Bakanlığı tarafından yatırımların yer aldığı saha gezisinde ilk olarak, depremde büyük hasar gören ve Hatay Büyükşehir Belediyesi sorumluluğunda olmasına rağmen İller Bankası tarafından bakım, onarım ve yenileme çalışmaları tamamlanan İskenderun Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisinde yürütülen çalışmalar yerinde incelendi.

KÖTÜ KOKUYA SON, SUYUN TAHLİYESİNDE GÜÇLÜ ALTYAPI

Burada açıklamalarda bulunan yüklenici firma sorumlusu Garip Sönmez, atık su arıtma tesisi, çöken altyapı ve terfi istasyonlarının onarım çalışmalarının tamamlandığını, yoğun yağışlarda yenilenen pompaların saatte 4 bin ton suyu tahliye edeceğini aktardı.

Ayrıca, biyolojik arıtma tesisinde kötü kokunun bertaraf edileceğini hatırlattı. Milletvekili Abdulkadir Özel ise, "Çevre Şehircilik Bakanlığımız ve İller Bankamız tarafından yapımına başlanan İskenderun atıksu arıtma tesisi onarımı yapıldı. Atıksu ve yağmursuyu terfi merkezi inşaatında ise sona gelindi. Pompalar artık sağlıklı olarak çalışıyor, olası yağışlarda suyu arıtmaya taşıyacak olan bu istasyon, suyu denize tahliye edecek. “dedi.

Belediye Başkanı Fatih Tosyalı ise Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Mehmet Özhaseki'ye, İller Bankası Genel Müdürümüz Sayın Recep Türk'e ve Bölge Müdürümüz Sayın Muzaffer Akgüner'e desteklerinden dolayı teşekkür ederiz. Her adımımız daha güzel ve yaşanabilir bir İskenderun ve Hatay için şeklinde konuştu.

SAHİL TAHKİMAT PROJESİ HIZLA İLERLİYOR

Daha sonra kıyı tahkimat çalışmalarının yapıldığı alana açıklamalarda bulunan Milletvekili Özel ve Başkan Tosyalı, "1550 metrelik bir sahil bandında çalışmalara daha önce başlanmıştı. Deniz taşkınından sonra Ulaştırma Bakanlığımızın katkılarıyla bu alanı 3 kilometreye taşıyoruz. Sahilde dolgu alanların yapıldığı alanın hemen arkasına bir de tahliye boruları yerleştireceğiz. Bu tahliye boruları olası doğal afetlerde gelen suyu anında tahliye edecek.

İlgili firma yetkilisi ise, kıyı tahkimat çalışmalarını 3 ay içerisinde bitirmeyi öngördüklerini aktardı.

BALIKÇI BARINAĞI YENİLENİYOR

Özel ve Tosyalı daha sonra Ulaştırma Bakanlığı Alt Yapı Genel Müdürlüğü tarafından tahkimat çalışmaları devam İskenderun Balıkçı Barınağı’nda incelemelerde bulundu. Balıkçı barınağında perde duvar, koruyucu mendirek ve rıhtım çalışmalarının önemli ölçüde tamamlandığı, yine 3 aylık bir sürede tamamlanacağı vurgulandı. Bu alandaki terfi istasyonunda da gerekli yenileme çalışmaları tamamlanmak üzere olduğu kaydedildi.

ACİL DURUM HASTANESİ HİZMETTE

Milletvekili Abdulkadir Özel ve Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, saha gezisi kapsamında geçtiğimiz günlerde hizmete açılan İskenderun Acil Durum Hastanesi’nde incelemelerde bulundu. Başhekim Dr. Veysel Yıldırım hastanenin son durumu hakkında bilgiler verirken, 200 yataklı hastanenin; 33 poliklinik, 36 yoğun bakım yatağı, 7 ameliyathane, 6 görüntüleme odası, 1 MR, 1 tomografi, 1 tam kapsamlı laboratuvar, 1 bronkoskopi, 1 endoskopi, 6 FTR, 3 onkoloji, 1 KVC merkezi ve 1 anjiografi ile hizmet verdiğini aktardı.

İLK ETAP DEPREM KONUTLARI TAMAMLANMAK ÜZERE

Milletvekili Özel ve Başkan Tosyalı, hastanenin hemen yanında yapımı devam eden kalıcı deprem konutlarında örnek daireleri inceledi. Milletvekili Özel, Son derece modern ve dayanıklı bir şekilde inşaa edilen konutların kısa bir süre sonra tamamlanacağını belirtti.

CEBİKE OTOBAN BAĞLANTI YOLU ÇALIŞMALARI BAŞLADI

Kalıcı konutlarla, hastaneyi, İskenderun şehir merkezine ve beldelere bağlayacak otoban Düğünyurdu Otoban Kavşak Bağlantı Yolunu da inceleyen

heyet, "Proje bitiminde Cebike Mahallemize, Hastanemize ve Toki evlerimize hızlı bir ulaşım sağlamış olacağız" dedi.

İSKENDERUN YENİDEN AYAĞA KALDIRIYORUZ

Milletvekili Özel ve Başkan Tosyalı, Düğünyurdu saha çalışmasından sonra Denizciler’e geçti. Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı İller Bankası tarafından bakım, onarım ve yenileme çalışmaları devam eden Denizciler Mahallesi Branşman Noktasında yürütülen çalışmaları yerinde inceledi.

Başkan Tosyalı, "Devletimizin tüm imkanları ile şehrimizi ayağa kaldırıyoruz" dedi. Heyet, ardından İskenderun - Toprakkale Arası asfalt yenileme, kavşak, hemzemin geçitler ve köprülü kavşaklar yapım işinin 1. etabı olan İskenderun- Payas bölümünde devam eden asfaltlama çalışmalarını yerinde inceledi.

AZGANLIK ARTIMA TESİSİNİN BAKIMI TAMAMLANDI

Dsi ekipleri tarafından tüm bakım ve onarımları yapılarak, HATSU'ya teslim edilen su arıtma tesisinde HATSU yetkilileri ile bir araya gelen Milletvekili Özel ve Başkan Tosyalı, tesisin işleyişini hakkında bilgiler verdi.

Düzenlenen inceleme gezisi sonrası bir açıklama yapan İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı,” İskenderun’muza yapılmakta olan tüm bu hizmetler için Cumhurbaşkanımıza, hükümetimize ve milletvekillerimize çok teşekkür ediyoruz. Çalışmaların yakın takipçisiyiz” ifadelerini kullandı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.