Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Başkan Yavuz; 30 Ağustos Zafer Bayramımızın 96.Yılı Kutlu Olsun

Kırıkhan Belediye Başkanı Ayhan Yavuz, 30 Ağustos Zafer Bayramının 96.yıldönümü münasebetiyle bir kutlama mesajı yayınladı.

Haber Giriş Tarihi: 30.08.2018 15:03
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
flashgazetesi.net
Başkan Yavuz; 30 Ağustos Zafer Bayramımızın 96.Yılı Kutlu Olsun
 “30 Ağustos; Atatürk’ün önderliğinde küllerinden yeniden doğan bir milletin destansı zaferi, Emperyalizme karşı görülmemiş kahramanca bir direniş mücadelesi ve tarih sahnesinden silindiği düşünülen bir ulusun şahlanışıdır.” Diyen Başkan Yavuz yayınladığı mesajında şunları söyledi.


“30 Ağustos Zafer Bayramı, 26 Ağustos 1922’de başlayıp, 30 Ağustos’ da Dumlupınar da Mustafa Kemal’in Başkomutanlığında Zaferle sonuçlanan Baş Komutanlık Meydan Muharebesini (Büyük Taarruzu) anmak için kutlanan Milli bayramlarımızdan birisidir.


I.Dünya savaşı sonunda Osmanlı Devleti ile itilaf devletleri arasında 30 Ekim 1918’de imzalanan Mondros Ateşkes antlaşmasının ağır şartlarıyla, Anadolu Türk topraklarının tamamen işgali hedeflenmiş ve hedeflenen işgaller zaman geçirilmeden başlatılmıştı. 10 Ağustos 1920’de yine Osmanlı Devletiyle İtilaf Devletleri arasında düzenlenen Sevr antlaşması ile Türk Milletinin yok sayılması ve tarihten silinmesi hedefleniyordu. Türk Milleti bu antlaşmayı hiçbir zaman kabul etmediğini, Mustafa Kemal’in önderliğinde başlattığı bağımsızlık mücadelesiyle bütün dünyaya ilan etti. Bağımsızlık ve Milli Mücadelenin önemli savaş cephelerinden olan 30 Ağustos Başkomutanlık Meydan Muharebesi, Türk Ulusunun muhteşem zaferiyle sonuçlandı. Böylece Mondros ateşkes antlaşması ve Sevr antlaşması Aziz Türk milletimizin kararlılığı ve mücadele ruhuyla ilelebet ortadan kalkmış oldu.

 

30 Ağustos; Ülke topraklarının işgal kuvvetlerinden temizlendiği gün olarak tarihe geçmiş, Türkiye’nin geleceği için binlerce şehidin milli birlik ve beraberlik ruhu için, canları pahasına özgürlük ve bağımsızlık ateşinin sonsuza dek sönmemek üzere yakıldığı bir zafer olarak benliklere kazınmıştır.

 

30 Ağustos 1922’de kazanılan bu büyük zaferle; Türk Milletini yok etmeye çalışan işgal güçlerinin haksızlıklarına, yoksulluğa ve tüm olumsuzluklara karşı aziz milletimizin Mustafa Kemal Atatürk Önderliğinde, silah arkadaşlarıyla birlikte tüm dünyaya “Türk Milleti bağımsızdır bağımsız kalacaktır, Ay Yıldızlı Bayrağımız Milletimiz var oldukça dalgalanacaktır” Mesajı verilmiş oldu.

 

Bu duygu ve düşüncelerle, Milli Kurtuluş savaşımızı tarihte eşi ve benzeri görülmemiş bir zaferle taçlandıran, başta Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere ve yine bu zaferi bize armağan eden İstiklal mücadelemizin bütün kahramanlarını, kanlarıyla canlarıyla bu toprakları Vatan yapan, Ülkemizin milletiyle bölünmez bütünlüğü için canlarını seve seve feda eden tüm aziz Şehitlerimiz ile kahraman Gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyor, Türk silahlı kuvvetlerimizin kahraman mensuplarının ve bütün vatandaşlarımızın 30 Ağustos Zafer Bayramını en içten duygularımla kutluyorum.”Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.