Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Başkan Yavuz “Hoş Geldin Ya Şehri Ramazan

Kırıkhan Belediye Başkanı Ayhan Yavuz, mübarek Ramazan ayı münasebetiyle bir mesaj yayınladı.

Haber Giriş Tarihi: 04.05.2019 21:32
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
flashgazetesi.net
Başkan Yavuz “Hoş Geldin Ya Şehri Ramazan
 “Oruç Sabrın, Sabır da İmanın yarısıdır.” Diyen Başkan Yavuz şunları söyledi;

“Manevi derecesi çok yüksek ve Ahiret kazancı büyük olan Ramazan ayına, 5 Mayıs akşamı kılacağımız teravih namazını kılıp Sahura kalkarak, 6 Mayıs Pazartesi günü tutacağımız oruçla beraber girmiş olacağız ve 04 Haziran Salı günü günü ise Ramazan Bayramını, 1. Gününü hep birlikte idrak edeceğiz. Ramazan Ayı tüm İslam âlemine ve insanlığa mübarek olsun.

Yüce Allah’ın (c.c.) bizlere lütfettiği nimetlerden birisi de Mübarek Ramazan ayıdır. Tüm Müslümanların coşkuyla ve sabırla beklediği bin aydan daha hayırlı olan Ramazan ayı, İslamiyet’te oruç tutarak nefsimizi terbiye etme ayı olup manevi huzura erdiğimiz mübarek aylarımızdan birisidir.

Ramazan ayı; Kadın- erkek, büyük- küçük halkımızın tüm kesimleriyle; oruçlarıyla, teravihleriyle, iftarıyla, mukabeleleriyle, salatü selamlarıyla, fitre ve zekâtlarıyla, mahyaları ve iftarlarıyla büyük bir coşkunun yaşandığı Müslümanlar için mübarek ve bereketli bir aydır.

Ramazan ayı; İbadet, rahmet ve mağfiret ayıdır. Bereketi bol, hayrı çok olan bir aydır. Bu ay yardım, bağış, rahmet ve ihsan ayıdır. Ramazan ayı, bir yıllık maddi ve manevi kirlerden temizleneceğimiz, insani duyguların coştuğu, tövbe edip hakka yönelme şuurunun geliştiği terbiye ayıdır.

İnsanlığı fikri ve ahlaki çöküntüden, cehaletten kurtarıp ilme, medeniyete ve dolayısıyla ebedi saadete ulaştıran kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim bu ayda nazil olmuştur. Bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi yine Ramazan ayı içerisinde yer almaktadır.

Peygamber Efendimiz (S.A.V.) Ramazan ayı hakkında şöyle buyurmaktadır. “Mübarek Ramazan ayı size geldi. Yüce Allah bu ayda size oruç tutmayı farz kıldı. Ramazan ayı geldiğinde şeytanlar bağlanır, cehennem kapıları kapanır, cennet kapıları açılır.’’

Yine bir Hadisi Şerif’e göre “Recep ayı Yüce Allah’ın, Şaban ayı Hz. Peygamberin, Ramazan ayı ise İslam ümmetinin ayıdır. Recep ayı Regaip kandili ve miraç kandilini, Şaban ayı Berat kandilini ve Ramazan ayı ise Kadir gecesini bünyesinde barındırmaktadır.

Ramazan ayı Müslümanlar için başı Rahmet, ortası mağfiret sonu ise cehennemden kurtuluş ayıdır. Bütün Müslümanlar Ramazan ayında derdi, kederi bir kenara bırakarak bu kutlu ayı ibadetle, imanla, şuurla, huşu içerisinde idrak etmeleri gerekir.

Ramazan ayında milyonlarca Müslüman sahur vakti oruç tutmaya niyetlenerek gün boyunca nefsine olup, günahlardan uzak durarak, iftar vaktiyle birlikte oruçlarını açarlar. Oruç tutmaktan maksat, dini bir vazifeyi ifa ederek Allah’ın emrini yerine getirmektir. Gerçek oruç; Sadece yemeyi, içmeyi bırakarak değil; Allah’ın yasakladığı boş ve hayâsızca sözleri terk ederek, namazların kılınarak, sabır edilerek, dilimizi ve zihnimizi yalan, gıybet, koğuculuk gibi günahlardan uzak kalınarak, günahlarımızdan tövbe istiğfar edilerek, Allaha sığınmak suretiyle tutulan oruçtur.

Dostlukların sevgi ve sabır ile beslendiği bu mübarek Ramazan ayının ülkemizi ve İslam âlemini bereketiyle donatması, tüm mü’minlerin gönüllerinin sevgi ve iman coşkusu ile taşması, tutulan oruçların yapılan ibadet ve duaların Allah katında kabul olması, gönüllerin iman, sevgi ve kardeşlik bağlarıyla birbirine bağlanması temennisiyle Ramazan-ı Şerifleriniz hayırlara vesile olsun” dedi.

 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.