Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Başkan Yavuz'un 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik Ve Spor Bayramı Mesajı

Kırıkhan Belediye Başkanı Ayhan YAVUZ, 19 Mayıs Atatürk ‘ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramının 102.Yıl dönümü münasebetiyle yazılı bir mesaj yayınladı.

Haber Giriş Tarihi: 18.05.2021 21:30
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.flashgazetesi.net/
Başkan Yavuz'un 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik Ve Spor Bayramı Mesajı

“19 Mayıs Ulusal Egemenliğin başlangıç günü, Yeni Türkiye’nin ve Atatürk ‘ün doğum günüdür. Kurtuluş Savaşını kazanan, mili iradenin emanetine sahip çıkan aziz milletimizin, 19 Mayıs Atatürk ‘ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlu olsun.” Diyen Başkan Yavuz mesajında şunları söyledi;

“19 Mayıs 1919 Tarihi; Mustafa Kemal Atatürk‘ün Bandırma Vapuru ile Samsun‘a çıkarak, itilaf devletlerinin Anadolu’yu işgaline karşı Türk Kurtuluş Savaşını başlattığı gündür. 1914-1918 yılları arası 1.Dünya Savaşı sonrası, Mondros Ateşkes antlaşması imzalanmış, Yurdumuz, itilaf devletleri tarafından işgal edilmiş, silahları, topları ve ordusu dağıtılmış, yurdumuz bir fiil olarak işgal edilmeye başlanmış, Adana, Hatay ve çevresi Fransızlar; Konya, Antalya ve çevresi İtalyanlar; Trakya, İzmir ve çevresi Yunanlar, Musul, Antep, Maraş, Urfa, Eskişehir, Bartın, Samsun, İzmir İngilizler; Erzurum ve çevresi Ermeniler tarafından işgal edilirken, Boğazlar ise düşman gemileri tarafından paylaşılarak işgale uğramıştı.

İşte 19 Mayıs; Bu işgalleri yok etmek için çıkılan yolun başlangıcı oldu. 19 Mayıs 1919 tarihi Türkiye Cumhuriyetinin tarihteki dönüm noktalarından birisi olup 19 Mayıs ‘ı daha iyi anlayabilmek için Atatürk ‘ün 16-19 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirdiği İstanbul-Samsun yolculuğunun çok iyi bilinmesi gerekir. Bu yolculuk ile Ülkemizin düşman işgalinden kurtuluşunun yolunu açmış, milli birlik, beraberlik ve dayanışmayı gerçekleştirmek uğrunda halkımızın küllenen umutları yeniden canlandırılmıştır.

23 Nisan 1920 tarihinde TBMM açılışı, düzenli ordunun kurulması, bu milli ordunun işgalci düşman orduları ile çarpışmaya başlaması, I.İnönü, II.İnönü, Sakarya ve Başkomutanlık Meydan savaşları sonucunda yurdumuzun işgal kuvvetlerinden temizlenerek kurtulması sağlandı. Anadolu insanının tek yumruk, tek yürek olmasını sağlayan Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’ da Samsunda başlattığı bu bağımsızlık hareketi, milletimizin azim ve kararlığı ile birleşerek, tüm yurtta dalga dalga yayılmış ve milli mücadelemiz topyekûn bir zaferle sonuçlanmıştır.

İşte kahramanlık destanının yaşandığı 19 Mayıs 1919 tarihini Atatürk ‘ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı olarak kutluyoruz. O yıllarda yaşanan büyük sıkıntıları, çekilen çileleri tekrar yaşamamak için o tarihte Türk halkının çektiği sıkıntılı günleri unutmamaya, yeni genç nesillere de ders alsınlar diye her yıl yaptığımız etkinliklerle unutturmamaya çalışıyor, gençlerimize daha iyi bir yaşam, daha umutlu bir gelecek hazırlama, dinine, diline, kültürüne bağlı, özgür ve hür düşünceli, dünyadan haberdar, gelişmelere açık gençler yetiştirmek görevimiz olduğu bilinciyle mücadele ediyoruz.

Atatürk’ün gençlerimize armağan ettiği 19 Mayıs Atatürk’ ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı heyecanını, yurdumuzun her köşesinde milletçe hep birlikte bir kez daha yaşarken 102 yıl önce başlatılan bu kutlu mücadeleyi sonsuza kadar da yaşatmaya da devam edeceğiz.

Bu duygu ve düşüncelerle; 19 Mayıs 1919 tarihinde  
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.