Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

GÜZELMANSUR: DEPREM SONRASI HATAY’DA ÇALIŞAN SAYISI %35 AZALDI

CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, depremin istihdama en olumsuz yansıdığı Hatay, Kahramanmaraş, Malatya ve Adıyaman illerinde işsizlik maaşı başvurularında 600 gün prim şartını kaldıran kanun teklifi verdi.

Haber Giriş Tarihi: 09.11.2023 14:57
Haber Güncellenme Tarihi: 09.11.2023 15:11
Kaynak: Haber Merkezi
flashgazetesi.net
GÜZELMANSUR: DEPREM SONRASI HATAY’DA ÇALIŞAN SAYISI %35 AZALDI

Güzelmansur’un kanun teklifine göre, bahsedilen illerde işsizlik maaşına başvurmak için, 6/2/2023 tarihinde sigortalı olmak yeterli olacak. İşsizlik ödeneği hesaplamasında ise ilgili dönemdeki günlük brüt asgari ücret esas alınacak. buna göre işsiz kalmış depremzedeye 13.414 TL işsizlik maaşı ödenecek.

Güzelmansur kanun teklifinin gerekçesinde şu değerlendirmelere yer verdi: “Depremlerle birlikte onbinlerce ticarethanenin kullanılamaz duruma gelmesi ve aradan geçen 8,5 aya rağmen bunların tam anlamıyla telafi edilememesi sonucu depremden etkilenen illerde işsizlik had safhaya çıkmıştır. Hatay’da deprem öncesinde özel sektörde 165 bin olan kayıtlı istihdam deprem sonrasında 107 bine düşerek çalışan sayısı %35 azalmıştır. Diğer bir deyişle deprem sonrasında Hatay’da her 3 kişiden biri işsiz durumdadır. Depremler nedeniyle Kahramanmaraş’ta özel sektörde çalışan sayısı %29, Malatya’da %25, Adıyaman’da ise %13 azalmıştır. Depremzede işsiz insanlarımız ülkemizdeki ağır ekonomik kriz, pandemi gibi nedenlerle son 3 yılda minimum 600 gün sigorta primi ödemiş olma şartını yerine getirememektedir. Dolayısıyla depremin istihdama en olumsuz yansıdığı başta Hatay olmak üzere 4 ilimizde işsizlik ödeneği başvurularından bu şartın aranmaması gerekmektedir.”

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.