Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Güzelmansur: Türkiye’de 3 Bin Çinli Çalışıyor

‘‘Bunlar Çin Yeni Yılı Tatilinde Çin’e Gidip Geldi Mi?’’

Haber Giriş Tarihi: 21.03.2020 14:32
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.flashgazetesi.net/
Güzelmansur: Türkiye’de 3 Bin Çinli Çalışıyor
CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur Türkiye’de çalışan 3 bine yakın Çinlinin, Çin Yeni Yıl tatili için ülkelerine gitmelerine izin verilip verilmediğini ve dönüşlerinde alınan önlemleri verdiği soru önergesiyle TBMM gündemine taşıdı.

CHP’li Güzelmansur önergesinde “Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın en son yayınladığı 2018 Yabancıların Çalışma İzinleri İstatistiklerine göre ülkemizde çalışan 115.837 yabancı çalışandan 2.992’nin uyruğu Çin’dir” dedi.

Ülkemizde Covid-19 salgını vakalarının arttığını ve ölümlerin yaşanmaya başladığını hatırlatan Güzelmansur süreçle ilgili şeffaflığın devam etmesi gerektiğini belirterek şunları söyledi: “Ülkemizdeki üç bine yakın Çinli çalışanın 25 Ocak-18 Şubat tarihleri arasında, Çin yeni yılını kutlamak üzere ülkelerine gidip gitmedikleri ve dönüşte hangi önlemlerin alındığı kamuoyuna açıklanmalıdır.”

Ülkemizdeki İlk Covid-19 Ölüm Vakası da Çinli Çalışandan

Türkiye’de Covid-19 nedeniyle 17 Mart’ta kaybettiğimiz vatandaşımız için virüsü Çin temaslı bir çalışanından kaptığı açıklamasını hatırlatan CHP’li Güzelmansur önergesinde Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya  “Bu temas Çin yeni yıl tatili dolayısıyla oluşan bir temas mıdır?” diye sordu. Güzelmansur’un önergesinde yer alan diğer sorular şunlar:

1.      Ülkemizdeki üç bine yakın Çinli çalışandan kaçı 2020 Çin Yeni Yılı tatili için ülkelerine gitmişlerdir? Kaçı geri dönmüştür?

2.      2020 Çin Yeni Yılı tatili için ülkelerine giden Çinli çalışanlara ülkemize dönüşlerinde hangi tedbirler uygulanmıştır? Kaçına Covid-19 testi yapılmıştır? Kaçı karantinaya alınmıştır?

3.      Şu ana kadar ülkemizde tespit edilen Covid-19 vakalarından kaçı bu kişilerle temaslıdır?

 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.