Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Hatay'da Rotary Kulübü Konteyner Kenti açıldı

Hatay’da depremzede 101 ailenin barınma ihtiyacını karşılayacak olan Rotary Kulübü Konteyner Kenti Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’ın da katılımıyla gerçekleştirildi.

Haber Giriş Tarihi: 22.06.2023 21:43
Haber Güncellenme Tarihi: 22.06.2023 22:06
Kaynak: Haber Merkezi
flashgazetesi.net
Hatay'da Rotary Kulübü Konteyner Kenti açıldı

Rotary ve Hatay Büyükşehir Belediyesi işbirliği ile Antakya EXPO alanı karşısında yapımı tamamlanan Rotary Kulübü Konteyner Kenti’nde bulunan 101 konteyner evin anahtarları depremde evleri yıkılan veya ağır hasar alan depremzede vatandaşlara teslim edildi.

Açılış töreninde konuşan Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Hatay’ın çok önemli bir coğrafyada yer aldığını, Hatay olarak 6 Şubat’ta çok büyük bir badire atlattıklarını hatırlatarak 3. günden itibaren birçok hayırseverin Hatay ve diğer 10 şehirle birliktelik içerisinde hareket ederek ilk bir buçuk ay içerisinde büyük destekler sağladığını söyledi.

Yardımların yoğun olduğu ilk bir buçuk aylık sürecin ardından yardımların giderek azaldığı dönemlerde Uluslararası Rotary 2430. Federasyonu Bölge Başkanı Emre beyle tanıştıklarını kaydeden Başkan Savaş, şöyle devam etti:

"Bize gerçekten ihtiyacımız olan ve orta vadede şehrimizi önümüzdeki yıllara taşıyacak organizasyonlara destek oldular. Sadece burayı yapmadılar. Bunun dışında bugüne kadar 35 bin aileye destek verdiğimiz Kırsal Kalkınma Projesi’ne de destek verdiler. Bundan sonra da Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bizlere emanet ettiği serhat şehir Hatay’a hep birlikte sahip çıkmaya devam edeceğiz çünkü Türkiye Cumhuriyeti Devleti için çok önemli bir coğrafyada görev yapıyoruz. Hatay’ı yaşatmak lazım! Türkiye’yi yaşatmak için, Hatay’ı yaşatmak lazım! Buradaki insanların gelecekle ilgili beklentilerini pozitife çevirmek için”

Savaş, konteyner kentin yapımında emeği geçen herkese teşekkür ederek, kentte kalacak vatandaşlara da esenlikler diledi.

Uluslararası Rotary 2430. Federasyonu Bölge Başkanı Emre Öztürk de Rotary’nin bir yardım kuruluşu değil bir hizmet kuruluşu olduğunu belirtti.

Öztürk,” İçimizi yakan, şehirlerimizi yıkan, anılarımızı yok eden büyük depremin ilk gününden itibaren bölgedeyiz. Destek olmaya çalışıyoruz. 200 tır yardım malzemesi gönderdik, üç tane çadır kent kurduk. 2 bin 500 çadır dağıttık. İki tane okul yaptırıyoruz şu anda. Bir tane konteyner kent açmıştık Samandağ’da. Diğerini de bugün burada açıyoruz. Sağlık, sanat, tarım gibi birçok alanda yardımlarda bulunduk ve daha yapacaklarımız var. Emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz.” Dedi 

Açılış konuşmalarının ardından ailelere anahtarları teslim edildi ve burada yaşayacak ailelerin çocuklarına bisiklet hediye edildi.

 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.