Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

İl Sağlık Müdürlüğü'nden Dünya Tütünsüz Günü açıklaması: Başarabilirsin!

Hatay İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Hambolat, 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü kapsamında açıklamalarda bulundu.

Haber Giriş Tarihi: 31.05.2021 20:04
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.flashgazetesi.net/
İl Sağlık Müdürlüğü'nden Dünya Tütünsüz Günü açıklaması: Başarabilirsin!

Hambolat açıklamasında:

‘‘Tüm dünyada tütün ürünleri tüketiminin ve tütün dumanına maruz kalmanın yol açtığı sağlık, sosyal, çevresel ve ekonomik sorunlara karşı yürütülen mücadele kapsamında her yıl 31 Mayıs günü “Dünya Tütünsüz Günü” olarak kutlanmaktadır.

Tütün kontrolünde temel amaç; özellikle çocuklar ve gençler başta olmak üzere tütün tüketimine başlamayı önlemek ve başkasının tükettiği sigara dumanından dolayı pasif etkilenimi ortadan kaldırmaktır.

Türkiye'de 17 milyon kadar kişi sigara içmekte ve her yıl 100 bin kişi sigaraya bağlı nedenlerle yaşamını kaybetmektedir.  Bu sayı trafik kazalarına bağlı ölümlerden 20 kat fazladır.   Başta sigara olmak üzere tüm tütün ürünlerini (puro, pipo, nargile, enfiye vs.) içmek; bedenin tüm sistemlerini etkileyen, bağımlılık yapan, her dozu ile zararlı olan kronik ve tedavi edilebilir bir hastalıktır. Sigara sadece içenin değil, başta çocuklarımız olmak üzere, hatta daha doğmamış bebeklerimizin bile sağlığını bozmaktadır. Ayrıca ebeveynleri sigara içen çocukların ileride sigara bağımlısı olma riski diğerlerinden çok daha yüksektir.  Bilinmelidir ki kapalı alanlarda sigara yasağının yürürlüğe girdiği ülkelerde sigaraya bağlı ölümlerin azaldığı görülmüş; hem insan sağlığı korunmuş hem de ticari faaliyetler aksamamıştır.

Bir bağımlılık olan sigara içiminden kurtulmak için bireysel çabalar çok değerli olup bu davranıştan kurtulabilmek için sağlık çalışanlarının desteğine de ihtiyaç duyulabilmektedir. Bugün tüm dünya ülkelerinde sigarayı bırakmada “Sigara Bırakma Polikliniklerinin etkinliği kabul görmektedir. Sigarayı bırakma polikliniklerine başvuran kişilerde sigarayı bırakma oranı, kendi kendine sigarayı bırakmaya çalışanlara oranla daha yüksektir.

İlimizde, Antakya, İskenderun ve Dörtyol Devlet Hastanelerinde kurulmuş olan ‘‘Sigara Bırakma Poliklinikleri’’nden randevu alınarak ya da ‘‘171 Sigara Bırakma Hattı’’nı arayarak sigarayı bırakmak için ilk adımı atabilirsiniz. Ayrıca Sigara Bırakma Polikliniklerinde muayene olan vatandaşlarımıza, uygun görülmesi halinde ücretsiz Sigara Bırakma ilaçları verilmektedir.

2015 yılında ilimizde 2537 kişi sigarayı bırakmak için Sigara Bırakma Polikliniklerine başvurmuş olup, 860 kişi sigarayı bırakmıştır. 2016 yılının ilk dört ayında ise 1178 kişi başvurmuş olup, 337 kişi sigarayı bırakmıştır.

Bağımlılıkla Mücadele Yüksek kurulunun 2021 yılıyla birlikte tüm kesimlerin katılımıyla Bağımlılıkla Mücadele Seferberliği başlatılması kararı alınmıştır. Korona virüs pandemisiyle yaşadığımız şu günlerde tütün ürünü kullanımının zararları ve bırakmanın gerekliliği bir kez daha ortaya çıkmıştır. Toplumda tütün kullanımını azaltmak ve pasif etkilenimi önlemek amacıyla Mayıs 2021 itibariyle ‘BAŞARABİLİRSİN’  temasıyla sigara bırakma kampanyası başlatılmıştır. Kampanyaya katılım https://alo171.saglik.gov.tr sitesindeki ‘BAŞARABİLİRSİN’ butonu üzerinden ulaşabilen katılım formu ve bağımlılık düzeyi tespitine yönelik formun doldurulması ile yapılabilecektir.emasıyla sigara bırakma kampanyası başlatılmıştır. ez daha ortaya çıkmıştır. a tüm kesimlerin katılımıyla

 Sigarayı bırakmak için en doğru zaman şu andır. Bırakma kararlılığı, uygun tedavi ve motivasyonla siz de sigarayı bırakabilirsiniz. Unutmayın sigara içtiğiniz her an, hayatınızdan ve sevdiklerinizle geçireceğiniz sağlıklı zamanlardan çaldığınız anlardır.’’ Dedi.

 (Sigara İhbar Hattı: 05529630729  SABİM   184)          
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.