Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

İSKENDERUN’UN KURTULUŞ BAYRAMI KUTLANDI

Türk ordusunun Hatay topraklarına İskenderun'dan girişinin 80. yıldönümü coşku ile kutlandı.

Haber Giriş Tarihi: 06.07.2018 21:51
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.flashgazetesi.net/
İSKENDERUN’UN KURTULUŞ BAYRAMI KUTLANDI
 Kurtuluş bayramı nedeni ile İskenderun Kaymakamı Recep Soytürk, Garnizon Komutanı ve 39.Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Tevfik Erkan Olgay, İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, anıt alanına çelenk sundular.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yapan Belediye Başkanı Seyfi Dingil, büyük bir saygı ve gururla andığımız Milli Mücadelenin, İskenderun için özel anlamı olan, düşman işgalinden kurtuluşumuzun ve şanlı Türk ordusunun İskenderun’a girişinin 80. yıldönümünü gururla, coşkuyla, sevinçle ve geleceğe olan güvenle kutladıklarını belirtti.

İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, 5 Temmuz 1938’in İskenderun’un ve bütün Hatay’ın kaderini ve geleceğini belirleyen tarihi bir gün olduğunu belirterek şunları söyledi.

“5 Temmuz 1938 tarihi İskenderun’un Emperyalist İşgalden Kurtuluşunun ve Hatay halkının Kuva-yi Milliye ruhuyla başlattığı haklı ve onurlu Hatay Davasını zaferle sonuçlandırdığı tarihsel sürecin önemli bir aşamasıdır.

Albay Şükrü Kanadlı komutasındaki ordumuz Fransız işgali altındaki İskenderun’a 5 Temmuz 1938’de girmiş, bir kurtuluş sevinci ve coşkusu yaratarak Hatay Davasını beklenen ve özlenen çözümüne büyük ölçüde yaklaştırmıştır.

5 Temmuz 1938 İskenderun’un ve bütün Hatay’ın kaderini ve geleceğini değiştiren anlamlı bir tarihi gündür. İskenderun halkının gücünü ortaya koyduğu 5 Temmuz günü cesaretin azmin iradenin ve kahramanlığın timsali ve tarihi belgesi olmuştur. O gün umudunu ve özgüvenini tazeleyen halkımız varoluş iradesini kıracak hiçbir gücün olmadığını tüm dünyaya bir kez daha göstermiştir.

Bugünde hep birlikte milletçe gelecek hedeflerimize doğru kararlılıkla ilerlerken devraldığımız değerli mirası aynı yüksek ruh ve bilinçle koruyor birlik ve beraberliğimiz içinde yaşama beraberliğimizi devam ettiriyoruz. İskenderun sevginin, kardeşliğin ve hoşgörünün hakim olduğu Türkiye’nin en güzel kentlerinden birisidir. Bizler bugün bu güzel vatanda Türkiye Cumhuriyetinin onurlu vatandaşları olarak yaşamaktan gururluyuz.

İskenderun ekonomik gelişmişlik seviyesi ile düzeyi ile sanayisiyle limanıyla ve stratejik önemi ile orta doğuda ve bölgede ve dünyada bugün daha çok fark edilen bir kenttir. İskenderun sürekli büyüyen gelişen sosyal ve ekonomik bir potansiyele sahiptir. İskenderun’da yaşamak ise bir ayrıcalıktır. İskenderun’u çağdaş ve modern bir kent olarak altyapısıyla üst yapısıyla sosyal ve kültürel yaşamı ile daha ileri bir düzeye yükseltmek ve geleceğe hazırlamak bizler için tarihi bir görev ve sorumluluktur.

İskenderun için bilimsel yaklaşımla ve ileri teknolojinin sağladığı olanaklarla çalışıyoruz. Her adımda İskenderun’un bugününü ve geleceğini öngören projeler hazırlamakta ve hayata geçirmek için büyük bir gayret gösteriyoruz. Bunun yanı sıra hepimiz birlikte çocuklarımıza yaşamaktan mutluluk duyacakları güzel bir İskenderun’u hazırlamakla mükellefiz.

İskenderun’u geliştirmek sürekli ileriye götürmek, aynı zamanda 5 Temmuz 1938’de bize özgürlüğü getirenlere ve Hatay davasını başarıyla sonuçlandıran büyüklerimize karşıda vicdani bir sorumluluğumuzdur. İskenderun’a hizmet etmek bizim için büyük bir onurdur. Belediye meclis üyelerimiz ve bütün belediye çalışanlarımızla birlikte her zaman İskenderun’u ve İskenderun halkının hizmetinde olduğumuzu belirtmek istiyorum.

Kurtuluş bayramımızın 80. inci yıl dönümünde bizi esaretten ve işgalden kurtaran bu güzel memlekete Türkiye Cumhuriyetinin onurlu yurttaşları olarak yaşama imkânı veren başta Hatay davasına sahip çıkan büyük önder, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, kahraman Türk ordusunu ve bütün yaşamını Hatay davasına adayan büyüklerimizi şükranla anıyor değerli hemşerilerimize en derin sevgilerimi ve saygılarımı sunuyorum.”

Yapılan konuşmanın ardından tören, sona erdi.

Düzenlenen törene İSTE Rektörü Türkay Dereli, İskenderun Deniz Üs Komutanı Kurmay Albay Aykar Tekin, kamu kurum ve kuruluşlarının ilçe müdürleri, askeri personel, emniyet teşkilatı mensupları, siyasi parti teşkilatları ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, muhtarlar, şehit aileleri, gaziler, basın mensupları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 

 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.