Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

İTSO'da 'Girişimci Anneler Günü' etkinliği yoğun ilgi gördü

İTSO’da düzenlenen Girişimci Anneler Günü Etkinliğinde Girişimci bayanların Hatay yöresine has ürünlerinden oluşan el emeği göz nuru ürünler stantlarda yerini aldı.

Haber Giriş Tarihi: 14.05.2019 01:03
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
flashgazetesi.net
İTSO'da 'Girişimci Anneler Günü' etkinliği yoğun ilgi gördü
 Erzin, Dörtyol, Payas, Antakya, Defne ve İskenderun’dan bayan girişimcilerin katıldığı sergide ürünler katılımcılar tarafından ilgi ile gezildi ve beğenildi.  Girişimci bayanlar tarafından  titizlikle hazırlanan ve sergilenen ürünleri İskenderun Kaymakamı İskender Yönden, İskenderun Teknik Üniversitesi  Rektörü Prof.Dr.Türkay Dereli, İTSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz, İTSO yönetim kurulu üyesi Yusuf Yılmaz, TOBB İl Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Yeşim Ugutmen  İTSO Genel sekreteri Figen Gül Dönmez  ile birlikte gezerek Girişimci kadınlardan ürettikleri ürünler hakkında bilgiler aldılar.

 İskenderun Teknik Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Türkay Dereli, İTSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz ile birlikte stantları gezerek Girişimci Kadınların Anneler Gününü kutladılar ve onlara karanfil takdiminde bulundular. Serginin ardından İTSO ve TOBB İl Kadın Girişimciler Kurulu iş birliğiyle düzenlenen   Panele geçildi.

Yeşim Ugutmen, “Emeğiyle üreten kadınlarımızın yanındayız”

    Panelin açılış konuşmasını yapan TOBB İl kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Yeşim Ugutmen;  “Son yıllarda toplumun her alanında büyük bir atılımla aktiflik içerisinde olan kadınlarımız özellikle çalışma hayatı içerisinde hızla artan bir oranda yer almaya başlamışlardır. Bu gün bu panelin düzenlenmesi için bir aydır yoğun bir gayret sarf ettik. Burada şunu fark ettik ki ne kadar çok emekçi, emeğinin yanında olan kadınlarımıza saygı duyarak, onları benimseyerek, topluma kazandırabilmek adına ne kadar çok eksik olduğumuzu ve neler yapılabileceğimizi göstermenin bir ürünüydü bu organizasyon. Bu gün burada kadın girişimcilerimiz ve sergi açan tüm stanttaki girişimcilerimize teşekkür ediyoruz ve özellikle  Defne Kadın Üretim Kooperatifi üyesi 6 çocuk annesi kadın girişimcimiz Münevver Ezelsoy’a teşekkür ediyor. Kendisini çok iyi ifade etti ekonomiye katılmak istiyorum, projem var beni destekleyin dedi. Gurur duyuyorum sizinle. Hatay Kadın Girişimciler Kurul olarak Siz ve sizin gibi girişimcilerimizi başlangıç olarak görüyorum. Bu gün Payas, Erzin Dörtyol’dan gelen stant açan bütün bayanlarımıza katkılarından dolayı teşekkür ediyoruz. Sziler bizim emekçi kadınlarımızsınız ve sizleri böylesi anlamlı bir günde Anneler Gününde buluşturmak istedik. Katılımlarınızdan dolayı hepinize teşekkür ediyoruz. Hatay Kadın Girişimciler Kurulu olarak sizlerin yanında olduğumuzu belirtmek isteriz. Bundan sonraki üretkenliğimiz birlikte olacak. Sizlerle yeni projelerle, yeni atılımlarda birlikte hareket edeceğiz. Desteklerinden dolayı İTSO Başkanımız Levent Hakkı Yılmaz ve yönetimine desteklerinden dolayı da ayrıca teşekkür ediyoruz. Bu gün burada Üreten, ürettikçe kazanan, kazandıkça topluma faydalı olan Kadın Girişimcilerimizi İskenderun’da sizlerle buluşturmanın onurunu yaşıyoruz. Panelimizin Kadın Girişimcilerimiz için faydalı olmasını temenni ediyorum” dedi.

İTSO Başkanı Yılmaz, “Girişimci Kadınlarımıza destek veriyoruz”

      Panel öncesi söz alan İTSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz, İTSO ve TOBB İl Kadın Girişimciler Kurulu ile birlikte düzenlenen bu organizasyonun Anneler Gününe denk gelmesi ve böylesi anlamlı  bir günde kadın girişimcilerimizi ürettikleri ve imal ettikleri ürünleri sergilediler ve bizler de bu gün bu sergiyi yakından görme ve inceleme fırsatı bulduk. Tüm üreten Girişimci kadınlarımızı kutlayarak sözlerime başlıyorum; “Özellikle, KOSGEB tarafından uygulanan Girişimcilik Destek Programı, girişimciliği teşvik etme ve yaygınlaştırma konusunda önemli bir yere sahiptir. Bizler de İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası olarak, uzun süredir odamız bünyesinde faaliyet gösteren KOSGEB İskenderun Temsilciliğimiz ile üyelerimize hizmetler vermekte, özellikle girişimcilik eğitimleri düzenlemek suretiyle yüzlerce kadının KOSGEB Hibe ve Kredi desteklerinden faydalanmasını sağlamaktayız. Oda olarak kadın girişimciliğe verdiğimiz öncelik ve önem neticesinde kadınların ticari hayata daha fazla entegre olmalarını sağlamak amacıyla birtakım projeler üretmekte ve hayata geçirmekteyiz” dedi.

Uzman Handen Köse; “Milli Teknolojiyi Kadınların Omuzunda Geliştireceğiz”

       TOBB Girişimcilik Müdürlüğünden Uzman Handan Köse’de söz alarak, “TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu önderliğinde 2007 yılında bir Kadın Girişimciler kurulu kuruldu. Bu gün 81 ilde teşkilatlandık ve Türkiye genelinde yaklaşık 7 bin Girişimci kadından oluşan Türkiye’nin en geniş girişimci kadın ağına sahibiz. Mart ayında seçimlerimizi tamamladık. Yeni bir kadroyla yolumuza devam ediyoruz. Veri tabanımızda şu an ne yaptığı belli yaklaşık 7 bin kadın girişimcimiz var. Kurumumuz Türkiye genelinde değişik faaliyetlerde bulunmaktadır. Hatay Kadın Girişimciler Kurulumuz iki faaliyetimizi yürütüyor. Bir tanesi Geleceği Yazan Kadınlar projesi, TOBB ve TÜRKCELL bu projeyi Türkiye’de 24 ilde gerçekleştiriyor. Burada amacımız Türkiye’deki kadınlarımızı teknolojiyle buluşturmak. Kadınların teknolojik anlamda daha çok var olmasını sağlamak, yerli ve milli teknolojiyi belki de biz kadınlarımızın omuzlarında geliştireceğiz diye düşünüyorum. Kasım ayı gibi bu projeyi sonuçlandırmayı hedefliyoruz. Bir de ‘Kız kardeşim’ projesi yürütüyoruz. TOBB Hatay Kadın Girişimcilerimiz de proje ortağı. Bu projede yaklaşık 9.300 kadına finansal okur yazarlık, internet güvenliği sosyal medya kullanımında dersler veriliyor. Bunların 500 tanesini mülteci kadınlar oluşturmaktadır. Proje 2019 yılında devam ediyor. Bu projeye ek olarak yerel lezzet programını açıkladık. Baş vuru süresini 31 Mayısa kadar uzattık. Amacımız yerel lezzetlerin ortaya çıkartılması hedeflenmektedir. Hatay’ın da bu yerel lezzet programından bir kadın girişimci çıkartmasını çok arzu ederiz. Çünkü Hatay mutfağı kendine özgü çok özel. Bu gün bizleri sizlerle buluşturan İTSO yönetimine ve TOBB İl Kadın Girişimcilerimize teşekkür ediyorum ve tüm Girişimci kadınlarımızın da Anneler Gününü kutluyorum” şeklinde değerlendirmelerde bulundu.

     Yapılan Konuşmaların ardından TOBB Kadın Girişimciler Üst Kurul üyesi Cevahir Han yönetim kurulu Başkanı Cevahir Asuman Yazmacı, Reeder Kurucu Ortağı Sezen Sungur Saral, Türkiye’nin Yerli ve Milli Gyrocopter üreticisi Burcu Aydemir, Dodi Eğitim Kurumları müdürü Gülser Yiğit ve Payas Kadın Girişimciler Derneği Başkanı Gökçe Görenli, Başarı hikayelerini kadın Girişimcilerine anlatma fırsatı buldular.

    Panel sonunda konuşmacılara kahve ve fincan takımından oluşan plaketler takdim edilirken, TOBB İl Kadın Girişimciler kurulu Başkanı Yeşim Ugutmen’e ve İTSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz’a da organizasyonun düzenlenmesindeki katkılarından dolayı plaket takdim edildi 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.