Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

İTSO Şubat Ayı Meclis Toplantısı Gerçekleştirildi

İskenderun Ticaret ve Sanayi Odasında, Şubat ayı meclis toplantısı korona virüs (Covid-19) tedbirleri dikkate alınarak video konferans yöntemiyle gerçekleştirildi.

Haber Giriş Tarihi: 25.02.2022 10:52
Haber Güncellenme Tarihi: 25.02.2022 11:02
Kaynak: Haber Merkezi
flashgazetesi.net
İTSO Şubat Ayı Meclis Toplantısı Gerçekleştirildi

İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası Şubat ayı Meclis toplantısı Meclis Başkanı Okan Belli  Başkanlığında gerçekleştirilirken gündemdeki maddeler görüşüldü.

İTSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz, meclis toplantısında, ülke ve bölge ekonomisindeki son gelişmeleri  değerlendirdi.

Son aylarda özellik enerji maliyetlerindeki artışlara dikkat çeken İTSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz; “Ülke olarak enerji maliyetlerinin yüksek oranda arttığı ve bu durumla ilgili ciddi sıkıntıların yaşandığı günlerden geçiyoruz. 2022 yılında akaryakıt fiyatlarının belirgin şekilde yükselmesi, mal ve hizmetlerdeki tüm maliyetlerin artmasına yol açmakta, bu artışlar maalesef nihai tüketicilere zam olarak yansıtılmaktadır. Bir önceki aya göre, konutlarda ve ticarethanelerde kullanılan enerji maliyetlerinin artması, birçok kesimden indirim talebinin gelmesine sebep olmuştur. Hükümet yetkilileri de, bu konuda gerekli araştırmaların yapıldığını ve farklı formüller üzerinde çalışıldığını bildirmiştir. Bizler de iş dünyasının temsilcileri olarak, enerji maliyetlerinin mümkün olduğunca azaltılmasını bekliyoruz. Bu süreçte, temel gıda maddelerinin enflasyon oranlarının dizginlenmesinde önemli bir adım olan, KDV oranlarının %8’den %1’e düşürülmesini de çok değerli bulduğumuzu özellikle ifade etmek istiyorum” dedi.

2021-2022 Hatay’ın İthalat ve İhracat verileri hakkında meclis üyeleri bilgilendirildi

İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Levent Hakkı Yılmaz, Şubat ayı meclisinde 2021-2022  yılı ithalat ve ihracat verileri hakkında bilgiler vererek; “Hatay için dış ticarette çok önemli başarıların elde edildiği bir yıl oldu. Türkiye İstatistik Kurumu Genel Ticaret Sistemi verilerine göre; 2021 yılında ülkemizden 271 milyar dolarlık ithalat yapılırken, yılın aynı döneminde 225 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirilmiştir. Ülke genelinde olduğu gibi Hatay da, 2021 yılında dış ticaret hacmini önemli ölçüde artırmıştır. 2021 yılı itibariyle ilimizden 6,6 milyar dolarlık ithalat yapılırken, 4,4 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirilmiştir. Geçtiğimiz yıla göre Hatay ihracat tutarını %68, ithalat tutarını ise %90 oranında artırarak, çok önemli bir başarıya imza atmıştır.

Bu rakamlar dikkate alındığında 2021 yıl toplamı itibariyle Hatay; en fazla ihracat yapan 8. İl olurken, en fazla ithalat yapan 7. İl konumunda olmaktadır.

2021 yılında Hatay’dan en fazla ihracat yapılan ülkeler; İspanya, İtalya, Belçika, Romanya ve Rusya olmuştur.

Hatay’ın en fazla ithalat yaptığı ülkeler ise; Rusya, Brezilya, Ukrayna, Avustralya ve Amerika Birleşik Devletleri olarak sıralanabilmektedir.

2021 yılında Hatay’dan en fazla ihraç edilen ürün kalemleri; demir ve çelik, demir ve çelikten eşya, yenilen meyveler ve sert kabuklu meyveler, yenilen sebzeler kökler ve yumrular, kazanlar, makinalar, mekanik cihazlar ve aletler olarak sıralanabilmektedir.

2021 yılında Hatay’dan en fazla ithal edilen ürün kalemleri ise; demir ve çelik, metal cevheri, cüruf ve kül, mineral yakıtlar ve mineral yağlar, plastik ve mamulleri gibi ürünler olmaktadır.

Dış ticaret rakamları incelendiğinde Hatay’ın ülkemizin uluslararası alandaki rekabet gücüne oldukça olumlu katkılar yaptığı gözlenmektedir. Ülkemizin ihracatçı illerinden olan Hatay’ın, önümüzdeki süreçte ülke ekonomisine daha fazla değer katacağına inanıyorum” dedi.

İTSO Şubat ayı Meclisinde,  Hesapları İnceleme Komisyon Başkanı  Tuncay Paşaoğlu, gelir ve giderler ile ilgili meclis üyelerini bilgilendirdi.

İTSO Şubat Ayı meclis toplantısının ardından  vakıf kurucular kurulu toplantısı da gerçekleştirildi.

İTSO Eğitim ve Kalkınma Vakfı Başkan Yardımcısı Levent Çam, Vakfın çalışmaları ile ilgili meclis üyelerini bilgilendirdi.

İTSO Şubat ayı meclis ve kurucular kurulu toplantısında, gündemdeki konular görüşülerek oy birliğiyle kabul edildi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.