Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Kaymakam Yönden'den 'Engelliler Haftası' Mesajı

İskenderun Kaymakamı İskender Yönden, 'Engelliler Haftası' nedeniyle bir mesaj yayımladı. Kaymakam Yönden, yayımladığı mesajda; “

Haber Giriş Tarihi: 10.05.2019 18:55
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
flashgazetesi.net
Kaymakam Yönden'den 'Engelliler Haftası' Mesajı
 Kaymakam Yönden, yayımladığı mesajda; “Engelliler Haftası; Engelli vatandaşlarımızın ve ailelerinin yaşadığı sorunların, ihtiyaç ve beklentilerinin, kanun, yönetmelik ve yapılan idari düzenlemelere dikkat çekilmesini sağlayacak önemli bir hafta olma özelliği taşımaktadır.

Evrensel manada engelli bireylere gösterilen anlayış ve hoşgörü, modern bir toplum kimliği kazanmada etkin bir rol oynamaktadır. İnsan hakları ve insana verilen değerle eşdeğer olan engelli bireylerin sorunlarının çözüme kavuşturulması konusu, hiç kuşkusuz temelde bu bireylerin engellilik ile ilgili “anlaşılma” ve “farkına varılma” talebinin anlaşılmasıdır.

Doğuştan veya daha sonradan bazı sebeplere bağlı olarak gerçekleşen engelli olma hali, her insanın karşılaşabileceği durumlardan biridir. Bu nedenle engelli vatandaşlarımızın hayatın her alanında kimseye muhtaç olmadan hayatlarını sürdürebilmeleri en temel insan hakkı olarak değerlendirilmelidir. Ülkelerin sağlık, eğitim ve ekonomik göstergelerinde engelli nüfusun yaşam düzeyi ve engelli nüfusa sunulan hizmetlerin kalitesi önemli bir yer tutmaktadır. 

Engellilerin yaşadığı problemler bireysel bir sorun olmayıp sosyal boyutlarıyla herkesi yakından ilgilendiren ve tüm bireylerin ortak çabası ile çözülebilecek bir sorundur. Engelli vatandaşlarımıza onlar için normal hayat standardını temin etmek, toplumsal duyarlılıkla mümkündür. Bu duyarlılık ise engelli vatandaşlarımızın sorunları ile ilgili çözüm yolları arayışının bu hafta ile sınırlandırılmadan süreklilik kazandırılması ile hayata geçirilebilir.

Zihniyetimizdeki engelleri ortadan kaldırmadıkça hiçbir kural, hiçbir yasa engellilerimizin yaşadığı zorlukları tam olarak gideremeyecektir. Tüm insanların unutmaması gereken bir şey var ki, o da onların bu toplumun bir parçası olduklarıdır. Çağdaş dünyanın geldiği noktada engelli vatandaşlarımıza, eğitim, istihdam, barınma, rehabilitasyon ve bakımlarının sağlanması, ailelerinin desteklenmesi, engellilerimizin üreten bireyler olarak kendi kendilerine yeterli duruma gelmeleri yaşam şartlarının iyileştirilmesi ve kolaylaştırılması sosyal devletin asli görevidir.

Bu doğrultuda Yüce Devletimiz, engellilerin topluma kazandırılmasını, kişisel ve sosyal haklardan eşit ölçüde faydalanmalarını sağlamak amacıyla evrensel ölçülere eşdeğer düzenlemeler getirmekte ve onlara yönelik gerekli çalışmaları yapmakta ve geliştirmektedir. Bu anlayış doğrultusunda da engellilerin eğitimi, sosyal hayata entegrasyonu, barınması için imkânlar sağlanmıştır. Ayrıca iş göremez durumda olan ve ihtiyaçlı olan engelli bireyler ekonomik olarak desteklenmektedir.

Bu duygu ve düşüncelerle, var olan duyarlılığın artmasında katkı sunacak resmi kurumlarımız, sivil toplum kuruluşlarımız ve engelli vatandaşlarımızın sorunlarına ilişkin çözümlerde katkı verecek herkese teşekkür ediyor, engelli vatandaşlarımızın önündeki tüm engellerin kalkmasını ve daha sağlıklı bir yaşam standardına kavuşmalarını temenni ediyor, “Engelsiz Bir Türkiye” hedefine ulaşmak ümidiyle tüm engelli vatandaşlarımıza en içten sevgi ve selamlarımı sunuyorum.'' dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.