Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

MİMARLAR ODASI İSKENDERUN TEMSİLCİLİĞİ'NİN 19. OLAĞAN GENEL KURULU SEÇİMLERİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Mimarlar Odası İskenderun temsilciliğinin 19.Olağan Genel Kurulu 23.12.2023 saat 10.00 da çoğunluk aranmaksızın Karaağaç Övündük Sosyal Tesislerinde başladı. Divan seçiminde başkanlığa Müfit Tennioğlu oy birliği ile seçildi.Saygı duruşu ve istiklal marşının ardından Divan Başkanı, toplantıyı resmi olarak açarak gündem maddelerini duyurdu.

Haber Giriş Tarihi: 26.12.2023 22:02
Haber Güncellenme Tarihi: 26.12.2023 22:02
Kaynak: Haber Merkezi
flashgazetesi.net
MİMARLAR ODASI İSKENDERUN TEMSİLCİLİĞİ'NİN  19. OLAĞAN GENEL KURULU SEÇİMLERİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Açılış konuşmasında, Koray Tanın, mimarların karşılaştığı güncel sorunlar, odanın deprem sonrası gerçekleştirilen faaliyetler, ve TMMOB'nin karşılaştığı zorluklar hakkında görüşlerini paylaştı.

Konuk konuşmacılar, Gündem Maddeleri ve Konuşmalar:

Mimar Özgür Murt (Arsuz Belediye Başkan Yardımcısı);

Depremin mimarlık mesleği üzerindeki derin etkilerine odaklandı. Mimarlık anlayışı ve uygulamaları üzerindeki dönüştürücü etkisini vurgulayarak, depreme dayanıklı yapı tasarımının önemini ve mimarlık eğitimindeki afet yönetimi becerilerine daha fazla yer verilmesi gerektiğini belirtti. Ayrıca, deprem sonrası yasal takip ve düzenlemelerin sıkı uygulanmasının ve mimarların bu süreçte proaktif rol almasının önemine değindi.

Nursen Büyükaşık (Hatay Şube Gözlemcisi) : Depremin şehir planlaması ve yapılanma üzerindeki etkilerini ele aldı. Özellikle deprem sonrası şehirlerin yeniden yapılanmasında örgütlenmenin kritik önemini vurguladı. Mimari ve şehirsel dönüşüm süreçlerinde toplumsal katılımın ve sürdürülebilir planlama yaklaşımlarının gerekliliğine dikkat çekti.

Mimar Ercüment Kimyon: Mimarlık alanında örgütlenmenin önemi üzerine duran Mimar Ercüment Kimyon, depremin etkileri ve sonuçlarına, ayrıca imar planı kararlarının mimarlık üzerindeki etkilerine kapsamlı bir bakış sundu. Mesleğe yönelik eleştirileri ele alarak, mimarlık pratiğinin ve politikalarının yeniden değerlendirilmesi gerektiğini vurguladı.

Mimar Koray Seküçoğlu: Mimarlık mesleğinin korunması, projelendirme süreçleri ve ücretlendirme konularında eleştirilerini dile getirdi. Mesleğin karşılaştığı zorluklara ve mimarların karşı karşıya olduğu ekonomik ve profesyonel baskılara dikkat çekerek, adil ücretlendirme ve çalışma koşullarının önemini vurguladı.

Mimar Emre Uras: Meslektaşların birlikteliğinin önemini ve deprem sonrası odanın gerçekleştirdiği faaliyetlere teşekkürünü ifade eden Mimar Emre Uras, mimarlar arasındaki dayanışmanın ve mesleki birlikteliğin, sektörün karşılaştığı zorluklar karşısında önemli bir güç olduğunu belirtti.

Mimar Dergan Çarpar:  Mimarların mesleki etkileşimi, sorumlulukları ve projelendirme ücretlerinin düşük olması üzerine görüşlerini sundu.

Mimar Ali Yavuz (TMMOB Onur Kurulu Başkanı): Genel kurula hitaben yazmış olduğu yazı okunmuş kat mülkiyeti projelerinde mimarların yasal ve etik sınırlara dikkat çekmiştir.

Diğer konuşmacılarımız, depremin mimarlık mesleği üzerindeki etkilerine, şehirlerin yeniden yapılandırılmasında örgütlenmenin önemine, mesleki pratiğin ve politikaların yeniden değerlendirilmesine dair derinlemesine görüşlerini paylaştılar.

Bu görüşler ile  mimarlık eğitiminde afet yönetimi becerilerine daha fazla yer verilmesi, mesleki örgütlenme ve yasal takip süreçlerinin güçlendirilmesi gibi konulara vurgu yapıldı.

Genel  olarak ; Mimarlık mesleğinin sadece yapıları değil, toplumları da şekillendirme gücüne sahip olduğunu vurgulanmış, bu nedenle, mesleğimizin ve sektörümüzün bu sorumluluğu yerine getirirken, meslektaşlarımızın birlikteliği, adil ücretlendirme ve çalışma koşulları, mesleki örgütlenme ve toplumsal katılım gibi unsurların önemine dikkat çekilmiştir.

Çalışma Raporlarının  Sunumu ve Değerlendirme:

Çalışma raporu sekreter Neslihan Koç tarafından okunmuş  ve üyelerinde değerlendirmelerine sunulmuştur.

Seçim Sonuçları

24 Aralık 2023'te gerçekleştirilen Yönetim Kurulu seçimlerinde, toplam 289 delegenin katılımıyla 110 oy kullanıldı. Seçim sonucunda, 2 oy geçersiz sayılırken, en fazla oyu alan ilk 5 aday 19. Dönem Yönetim Kurulu'na asil ve yedek üye olarak seçildi:

Asil Üyeler ve Aldıkları Oylar:

Neslihan Koç Okurlar: 66 Oy

Sabri Emre Uras: 64 Oy

Emrah Keskin: 62 Oy

Mehmet Koray Seküçoğlu: 56 Oy

Mert Akbay: 56 Oy

Ali Furkan Yıldırım: 53 Oy

Mustafa Arslan: 44 Oy

Ayten Deniz Küçüktaş: 20 Oy

Yedek Üyeler ve Aldıkları Oylar:

Simay Bilir: 66 Oy

Ayşegül Çelen: 56 Oy

Bahadır Mert Oy: 56 Oy

Meltem Koca: 55 Oy

Sevilay Özkan: 55 Oy

Ecem Özsoy Bönceoğlu: 44 Oy

Oğuzhan Soylu: 37 Oy

Gülsüm Nida Bölükbaşı: 36 Oy

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.