Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Nöroloji Uzmanı Dr. Atilla Kara: Sigara Beyni Tahrip Ediyor!

Sigara ve tütün kullanımının; beyin damar tıkanıklığı, beyin kanaması ve inme gibi beyin damar hastalıklarına sebep olduğunu ifade eden İskenderun Gelişim Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Atilla Kara, sigaranın zararlı etkilerinden korunmak ve sağlıklı bir yaşam sürdürmek için atabilecek en önemli adımın, sigarayı bırakmak olduğunu söyledi.

Haber Giriş Tarihi: 28.05.2021 14:49
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.flashgazetesi.net/
Nöroloji Uzmanı Dr. Atilla Kara: Sigara Beyni Tahrip Ediyor!

Sigara inme riskini arttırıyor!

Beyin damar hastalıklarının en önemli risk faktörlerinin başında sigaranın bulunduğunu belirten Nöroloji Uzmanı Dr. Atilla Kara, “Beyin damar hastalıkları; sigara kullananlarda, kullanmayanlara oranla daha fazla görülmektedir. Sigara ve tütün ürünleri içenlerde; damar tıkanıklığına neden olmakta, inme yani felç riski artmakta, beyin kanaması gibi önemli sağlık sorunları ortaya çıkmaktadır. Sigaranın içerisinde bulunan kimyasal maddeler haz duygusu meydana getirdiğinden, kişi daha fazla sigaraya yönelmekte ve bağımlı hale gelmektedir. Sigara bağımlılığı ayrıca, algılama ve hafıza problemlerine yol açmaktadır. Aynı şekilde alzheimer hastalığı ve depresyon sebeplerinin başında sigara kullanımı bulunmaktadır” dedi. 

“Sigarayı bırakın, risk faktörlerini önleyin”

Sigara bırakma konusunda sorun yaşayanların uzman desteği alabileceğini ifade eden Uzm. Dr. Atilla Kara, “Sigara ve tütün ürünü kullananlar, sadece kendilerine zarar vermekle kalmayıp, çevresindeki insanları da pasif içiciliğe maruz bırakarak beyin damar hastalıklarına sebep olmaktadır. Sigaranın zararlı etkilerinden korunmak ve sağlıklı bir yaşam sürmek için atabileceğiniz en önemli adım, sigarayı bırakmaktır. Sigarayı bırakın, risk faktörlerini önleyin” açıklamasında bulundu.   


Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.