Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Sertleşme Sorununa Şok Dalga Tedavisi

İskenderun Gelişim Hastanesi Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Göksel Bayar, sertleşme sorunu yaşayan erkeklere uyguladıkları şok dalga tedavisi (ESWT) hakkında bilgiler verdi.

Haber Giriş Tarihi: 11.08.2022 15:26
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
flashgazetesi.net
Sertleşme Sorununa Şok Dalga Tedavisi

Şok dalga tedavisinin, yaklaşık 10 yıldır sertleşme sorunu olan binlerce erkekte denendiğini ve bireysel sertleşme skorunu yüzde 50-200 arasında artırdığını ifade eden Doç. Dr. Bayar, “Şok dalganın yarattığı etki, dokuda mikro travma gibi algılanıp, o bölgeye kan akımı artışı sağlanması için bazı doku faktörlerinin salgılanmasına sebep olur. Sonuçta tekrarlayan seanslar sayesinde, artan kan akımı ihtiyacı vücut tarafından mevcut damarın büyümesi ve yeni damar oluşumu sayesinde karşılanır. Böylece penis kan akımı artmış olur. Bu etki dördüncü haftadan sonra başlar ve ömür boyu kalıcıdır. İkinci bir etki penis üzerinde bulunan nörojenik reseptörler üzerinedir. Bu reseptörlerden bir kısmı sertleşmeyi uyarırken, bir kısmı gevşemeyi uyarır. Özellikle stres, uykusuzluk, kötü yaşam tarzı ve anksiyete durumlarında reseptör dağılımı değişir ve hastada herhangi bir hastalık olmasa da uzun süre sertleşme sorunu olur hatta bu sorun kalıcı hale gelebilir. ESWT sayesinde gevşemeyi sağlayan reseptör sayısı azalır ve sertleşmeyi sağlayan reseptör artar. Bu etki ilk gün başlar ve devam eder       “ açıklamasında bulundu.

Kimlere ESWT Önerilir? Tedavi Planı Nasıldır?

Sertleşme sorunu tedavisinin basamaklı bir tedavi olduğunu belirten Doç. Dr. Göksel Bayar, “Sertleşme sorunu, hafif ve orta derecede olan veya strese bağlı sertleşme sorunu yaşayan tüm hastalara uygulanabilir. İki farklı protokolde uygulanabilir. İdeal olanı haftada bir kez 6 hafta şeklinde uygulanmasıdır, yeterli vakti olmayan hastalara haftada iki kez 3 hafta şeklinde de yapılabilir. Şu ana kadar 48 hastamıza ESWT uygulandı. Tam memnuniyet yüzde 87,5, kısmi memnuniyet oranımız, yüzde 12,5 olarak gerçekleşti. Geldiği gibi ya da daha kötü giden hastamız olmadı” dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.