Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

SİYASET PANELİ YOĞUN İLGİ GÖRDÜ

Evvel Temmuz Festivali 4. Gününde gündüz etkinlikleri kapsamında saat 17:30’da “2018 Seçim Sonuçları, Sol Siyaset ve Yeni Sistem” konulu Panel gerçekleşti. Avukat Çetin Sakallı Moderatörlüğünde, CHP Milletvekili ve PM Üyesi Yıldırım Kaya, HDP Hatay Milletvekili Barış Atay Mengüllü ve HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları’nın katılımı ile gerçekleşen panelde katılımcılar seçim sonuçlarına yönelik değerlendirmelerde bulundular.

Haber Giriş Tarihi: 17.07.2018 13:36
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.flashgazetesi.net/
SİYASET PANELİ YOĞUN İLGİ GÖRDÜ
 Deniz Sitesi’nde bulunan Çınar Restaurant Cafe’de gerçekleşen Panele Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir, CHP Hatay İl Başkanı Halil İbrahim Özgün,  Samandağ Kadın Dayanışma Derneği Başkanı Hülya Nehir, Samandağ Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Kamacı, Samandağ Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Yıldız, DİSK Hatay Şube Başkanı Yusuf Berkyürek, Samandağ Küçük Sanayi Sitesi Başkanı Mahmut Hocaoğlu, SYKP İlçe Başkanı Yusuf Kimyon ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Türkiye solunun en büyük probleminin örgütlü hareket edememesi olduğunu söyleyen Kaya, “Türkiye solunu ayağa kaldırmayı hedefleyenler, dünya solunu da ayağa kaldıracak bir örgütlenme modelini önüne koymalıdır. Türkiye’deki emek ve demokrasi güçleri, Ortadoğu’ya, Avrupa’ya, Balkanlara ve Kafkaslara örnek olacak bir mücadele tarzını hayata geçirmesi gerekir. Çünkü Ortadoğu, Balkanlar, Kafkaslar ve Avrupa solunun önünü açmak, Türkiye devrimcilerinin görevidir. Bizim artık yeni bir mücadele anlayışını önümüze koymamız gerek. Eski mücadele tarzının yetersiz olduğu ortaya çıktı. Fiili ve meşru mücadelemizi sadece mecliste değil, hayatın her alanında hayata geçirmemiz gerekir. Tarlada, sokakta, fabrikada, işyerlerinde, mahallelerde halkla iletişime geçip, yaralarına merhem olmalıyız. Bilinçli bir örgütlenme seferberliği başlatmalıyız. Çünkü huzurun, adaletin, barışın ve demokrasinin yolu örgütlü toplumdan geçer.” diye konuştu.

HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları: “Samandağ ve Türkiye’ye böyle anlamlı bir festivali kazandırmış olan Samandağ Kalkındırma Derneği ve Akdeniz Kültür ve Dayanışma Derneği’ne bu güzel organizasyon ve kazanımdan dolayı teşekkür ediyorum. 24 Haziran Seçim Sonuçlarını Muhalefet açısından ele alacak olursak, Muhalefetin tabanı açısından değerlendirme yaptığımızda umutlanmıştık, herkes çok umutlanmıştı.  Herkesin ikinci tur beklentisi vardı. Ancak öyle olmadı. Muhalefette sizler de biliyorsunuz ki HDP, Millet İttifakının dışında tutuldu fakat bizler bunu kamuoyunda bir tartışma haline getirmeyi uygun görmedik. Çünkü bizim için asıl olan mevcut olan iktidara karşı neyi, nasıl, hangi cepheden başarabilirsek onu başarmaktı. Burada şunu görmemiz gerekiyor, muhalefet aslında azımsanmayacak düzeyde, hatta oyların yarısından fazlasını almıştır diyebiliriz. Fakat önemli olan 24 Haziran sonrası mevcut olan rejim değişikliğine karşı el birliği yapılabilecek mi? Ortak bir Demokrasi Cephesi oluşturulabilecek mi? Bütün bunlar önümüzde bekleyen sorular sorunsal alanlardır.” dedi.

HDP Hatay Milletvekili Barış Atay Mengüllü; “seçim sonuçları ile ilgili olarak aslında bizler birkaç seçimdir aynı tabloyu yaşıyoruz.   Seçimin hemen öncesinde müthiş bir umut, olağan üstü direngen bir tavır, büyük bir coşku, seçim gecesi büyük bir şok, o şoku atlatmak için umut bağlanılan siyasiler ama hayal kırıklığına uğranan ve öyle yatıya kalınan bir gece. Ne yazık ki son yıllardaki ahvalimiz çok değişmiyor. Tabi bu da çok net bir soru doğuruyor. Biz bu seçimlere neden bu kadar bel bağlıyoruz.  Bu siyasilerden neden bu kadar çok şey bekliyoruz. Türkiye’nin kurtuluşu gerçekten bir seçim demokrasisi ya da bir parlamenter sistemin getireceği olanaklarla mı olacak… vs. Aslında ne tek başına bu ne de bunsuz. İkisini aynı potada eritmek gerektiğini düşünüyorum” dedi.

 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.