Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

“Suriye Sorunu” İçin Litvanya’da Buluştular

İskenderun İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde yürütülen, Türkiye Ulusal Ajansı ve Avrupa Komisyonu tarafından desteklenen, Erasmus+ KA347 “ Haydi Suriyeyi Konuşalım” isimli proje kapsamında, Türkiye’den 10, Romanya’dan 10 ve Litvanya’dan 10 kişi olmak üzere 30 kişilik proje ekibi, 19/25 Mayıs 2019 tarihleri arasında Litvanya’nın Raseiniai şehrinde toplandılar.

Haber Giriş Tarihi: 28.05.2019 18:19
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
flashgazetesi.net
“Suriye Sorunu” İçin Litvanya’da Buluştular
 Projenin bu hareketliliğine Türkiye’den İskenderun İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Şube Müdürleri Ahmet GÜVEN ve Ahmet YANMAZ, İskenderun Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi öğretmenleri Gülşah Hürü ZOBAR, Fatmanur YAMAN, öğrencilerden Esma YILMAZ, Elif Nur AKGÜNDÜZ, Nisa ÖZPİŞKİN,İrem KAYA, Mehmet İlker GÜNGÖR ve proje koordinatörü Suçıkağı Paşa Karaca İlkokulu müdür yardımcısı Hanefi ZOBAR katıldılar.

Proje toplantısı hakkında bilgi veren proje koordinatörü Hanefi ZOBAR şunları söyledi; “ Projemizin temel amacı, göçmenlerin sorunlarını dile getirmek, yaygın eğitim yoluyla bu sorunları gençlerle tartışarak ortak sonuçlar elde etmek, bulunan çözüm önerilerini ise politika yapıcılarla paylaşmak. İlk toplantımızı geçtiğimiz şubat ayında, Romanya’nın Braşov şehrinde yapmıştık. Projemiz orada bulunan katılımcılarda da olumlu etkiler bırakmıştı. Gençlik dernekleri ve uluslar arası vakıfların temsilcileri de toplantılarımıza katılmış ve tartışılan konuları uluslar arası boyuta yayma olanağı bulmuştuk. Bu toplantı da benzer aktivitelerle Suriye’den yaklaşık 3000 km uzakta bir ülkede kamuoyu yaratmaya çalıştık ve bunda da başarılı olduk”

“TÜRKİYE BÜYÜKELÇİLİĞİ HEP YANIMIZDAYDI”

Konuşmasına Türkiye’nin Vilnius Büyükelçiliğine teşekkürleri ile devam eden ZOBAR, “ Büyükelçilik yetkilimiz sayın Özgür ÖNAY bizi havaalanında karşıladı ve hafta boyunca da bizi takip ederek, gelişmeleri her an izledi. Çok mutlu olduk. Türkiye Vilnius Büyükelçimiz sayın Gökhan TURAN ise, Litvanya Meclisinde yapılan basın toplantısına katılarak projemiz hakkında bilgi aldılar ve ziyaretimize duydukları memnuniyeti dile getirdiler. Büyükelçiliğimize, projemize ve ekibimize gösterdikleri ilgiden dolayı çok teşekkür ediyoruz.

“LİTVANYA MECLİS BAŞKAN YARDIMCISINDAN PROJEYE TAM NOT”

Proje ekibini, Litvanya Meclisine ulaşımı için Litvanya Meclisi tarafından otobüs ayarlandığına dikkat çeken Hanefi ZOBAR, “Litvanya Meclisi Başkanı Yardımcısı Sayın Arvydas NEKROSIUS, birkaç ay önce Litvanya’da ki proje ortağımız Girkalnis Temel Okulu’nun ziyaret ederek, projemizin Litvanya temsilcisi Loreta VAICIULIENEL’den proje hakkında bilgi almış ve Litvanya toplantısında Litvanya Meclisinde bir toplantı yapılması için yardımcı olacağını belirtmişti. Öyle de oldu. Sayın başkan yardımcısı proje ekibimizi mecliste ağırlayıp projemiz hakkında bilgi aldı. Hoşgörü, kültürlerarası birliktelik ve ırkçılıkla mücadele temelli projemiz için bizlere teşekkür ederek, günü hatırlamak adına, tüm proje ekibimize değişik hediyeler takdim etti.”

“BEN TARİH ÖĞRETMENİYİM, GÖÇMEN SORUNLARINI EN İYİ BİZ BİLİRİZ”

Proje ekibinin Raseiniai Belediye Başkanı Andrius BAUTRONIS ile toplantı yaptığını belirten ZOBAR, “Raseiniai Belediye Başkanı bizi makamında kabul etti. Çok verimli bir görüşme oldu. Sayın başkan, kendisinin de bir tarih öğretmeni olduğunu, Litvanya’nın tarihinde birçok olay yaşadığını ve göçmen sorunlarını en iyi şekilde Litvanya halkının anlayabileceğini belirterek proje de emeği geçenlere teşekkür ettik. Biz de sayın başkana ilgisinden dolayı teşekkür ederek, ülkemize özgü Türk Lokumu ikramı eşliğinde toplantımızı bitirdik.” dedi.

“BEN SURİYELİYİM BEN DE İNSANIM” SERGİSİ BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ           

Proje kapsamında, Suriyeli öğrencilerinin çizdiği resimlerle açılan sergi hakkında da konuşan Hanefi ZOBAR, “ Raseiniai Kütüphanesinde 20 Mayıs günü bir sergi açtık. Sergimize kamu kurum ve kuruluşlarının yanı sıra Sivil Toplum kuruluşu temsilcileri de katıldı. Sergimizin süresi normalde 24 Mayıs günü bitecekti. Lakin kütüphane müdürümüz sayın Daina SUTKEVICIENE, sergimiz de sergilenen eserleri ve Suriye’de ki durumu herkesin görmesi gerektiğini belirterek, sergimizi 10 Haziran’a kadar uzatmak istediğini belirtti.              Biz de olumlu karşıladık. Sergimiz şuan Raseiniai Kütüphanesinde halka açık alanda devam ediyor.

Projemize katkılarından dolayı İskenderun İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yetkililerine, İskenderun’da projemiz için çalışan kıymetli idareci, öğretmen ve öğrenci arkadaşlarımıza, Litvanya proje ortağımız Ramunas BRUZAS’a, proje irtibat kişimiz Loreta VAICIULIENEL’e, projemize emek veren değerli öğretmenlerine, Romanya’da projemizi verimli bir şekilde yürüten Braşov Okul Müfettişleri Başkanlığına ve projemizi destekleyerek, Suriye Sorunu ile birlikte göçmenlerin sorunlarını Avrupa boyutunda tartışmamıza fırsat veren Türkiye Ulusal Ajansı ve Avrupa Komisyonu’na teşekkür ediyorum.” dedi.

“MÜLTECİLERİ ŞİMDİ DAHA İYİ ANLIYORUM”

İskenderun Kız İmam Hatip Lisesi 10. Sınıf öğrencisi Esma YILMAZ,” bu projeye katılmaktan dolayı öğretmenlerine teşekkürlerini sunarak şunları söyledi; “ İlk kez yurtdışına çıkıyorum. Mültecileri anlamak için yurtdışına çıkmak lazım. 1 hafta Litvanya’da kaldım. Yemeklerini  bilmiyorum, dillerini konuşamıyorum, nereye nasıl gidilir bir fikrim yok. Öğretmenlerimiz olmasa, çok sıkıntılar yaşayabilirdik. Şimdi mültecilerin durumunu daha iyi anlıyorum. Allah kimseyi vatanından etmesin. Çok zor bir durummuş.”

 

 

 

 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.