Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Vali Doğan, SEECO Projesi’nin Açılış Programına Katıldı

Hatay Valisi Rahmi Doğan, Kahramanmaraş Valisi Ömer Faruk Coşkun, Osmaniye Valisi Dr. Erdinç Yılmaz ile birlikte Hatay Valiliği Meclis Kültür ve Sanat Merkezi'nde düzenlenen "Sosyal Girişimcilik, Güçlendirme ve Uyum Projesi" ile ilgili toplantının açılış programına katıldı.

Haber Giriş Tarihi: 27.01.2023 16:41
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.flashgazetesi.net/
Vali Doğan, SEECO Projesi’nin Açılış Programına Katıldı

26 Ocak 2023 Perşembe günü saat 14.30’da Hatay Valiliği Meclis Kültür ve Sanat Merkezi'nde düzenlenen programa Hatay Valisi Rahmi Doğan, Kahramanmaraş Valisi Ömer Faruk Coşkun, Osmaniye Valisi Dr. Erdinç Yılmaz’ın yanı sıra, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürü Barış Yeniçeri, ilçe belediye başkanları, DOĞAKA Genel Sekreteri Oğuz Alibekirlioğlu, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve davetliler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’mızın okunmasıyla başlayan program, DOĞAKA Genel Sekreteri Alibekirlioğlu’nun açılış konuşmasını yapmasının ardından Kalkınma Ajansları Genel Müdürü Yeniçeri’nin konuşmasıyla devam etti. Genel Müdür Yeniçeri konuşmasında “Bugün Avrupa Birliği desteğiyle, Kalkınma Ajansı Genel Müdürlüğü ve Dünya Bankası koordinatörlüğüyle yapılan Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansımızın ev sahipliğini yaptığı, Sosyal Girişimcilik, Güçlendirme ve Uyum projesinin bölgede faaliyetlere başlamasının ilanı için bir araya gelmiş bulunmaktayız. 2021 yılında başladığımız ve toplam bütçesi 39,5 milyon Avro olan projemizin 2024 yılı Aralık ayında tamamlanması beklenmekte. Bu süre içerisinde Kalkınma Ajanslarımızın bu projeyle yerel kalkınma açısından bölgelerine önemli katkılar sağlayacaklarından eminim. Bakanlık olarak bölgesel kalkınma politikalarımızdan, bölgelerimizin potansiyellerini en doğru şekilde değerlendirecek programları ve projeleri hayata geçiriyoruz. 2006 yılından bu yana faaliyet gösteren kalkınma ajanslarımız bölgelerimizin kalkınmasında lokomotif görevi üstlenen temel kurumlarımız durumundadır. Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğümüzün, yerelden ulusala, ulusaldan küresele vizyonuyla yürüttüğü SEECO projesi Hatay, Kahramanmaraş ve Osmaniye illerimizle beraber 11 ilimizi kapsamakta. Kadınların ve gençlerin istihdamının arttırılmasında önemli model oluşturmaya aday projeleri faaliyete geçirmeyi amaçlamakta. Malumunuz Türkiye yüksek teknolojili ve katma değerli ürünlerde güçlü bir küresel oyuncu olma yönünde ilerlemekte. Girişimcilik ve inovasyon gücünün kalkınma hızını doğrudan etkilediğini biliyoruz. Bu nedenle bakanlığımız ve bağlı kuruluşlarımızın girişimcilik, sosyal girişimcilik, sosyal inovasyon alanlarındaki teşviklerini SEECO projesi ve benzeri projelerle çeşitlendirmeyi ve arttırmayı hedefliyoruz. Değerli katılımcılar, Genel Müdürlüğümüz tarafından ilan edilen 2022-2023 yılları için genç istihdamın temasına uygun bir şekilde SEECO projesi kapsamında kadınlarımız ve gençlerimizin beceri düzeylerinin gelişmesine ve istihdam olanaklarının arttırılmasına yönelik çeşitli eğitim ve mentörlük hizmetleri verilecektir bu proje kapsamında. SEECO projesinin bölgenin sosyal ve ekonomik gelişmesine önemli katkılar sağlayacağına inanıyor, hayırlara vesile olmasını diliyorum. Proje uygulamasında yerel düzeyde emeği geçen tüm arkadaşlarımıza bu proje ve benzer projelerimize yönetim kurulu olma vasıflarına sahipliklerinden dolayı başta Sayın Valimiz olmak üzere tüm yönetim kurulu üyelerimize huzurlarınızda bir kez daha teşekkür ediyorum.” dedi.

Vali Doğan, “Kıymetli hocalarım, belediye başkanlarım, sivil toplum kuruluşlarının değerli temsilcileri, kıymetli hanımefendiler, beyefendiler hepinizi saygıyla selamlıyorum. Bu projenin İlimize, bölgemize hayırlı, uğurlu olmasını temenni ediyorum. Meslek hayatım boyunca birçok Avrupa Birliği projesi yürüten birisi olarak ifade etmek istiyorum ki; kaynak temin edildiğinde, Avrupa Birliği projelerinden güzel sonuçlar alınmıştır. Ben bu projenin de başarılı olacağını ümit ediyorum. Başta sayın Genel Müdür olmak üzere emeği geçen tüm arkadaşlara şükranlarımı sunuyorum. Bölgemizde DOĞAKA’nın imkanlarıyla, kaynaklarıyla hayata geçirilen çok güzel projeler var. İçimizde bulunduğumuz ve Hatay Devleti’nin meclis binası olan bu binada bunlardan bir tanesi. Hatay Valiliği olarak kamulaştırdık ve DOĞAKA’nın kaynaklarını da kullanarak bugün ki haline getirdik. Yine yan tarafta bulunan ve kamulaştırdığımız Antakya Konağı’da, DOĞAKA kaynaklarından destek alan projelerden bir tanesidir. Ben Valilik yaptığım illerde kalkınma ajansı kaynaklarını en iyi şekilde kullanmaya dikkat ederek oradan temin ettiğimiz finansmanla halkımızın ihtiyaçlarını karşılayacak birtakım çalışmalar yapmaya özen gösterdim. Hatay için neler yaptığımızı kısaca anlatmak istiyorum. DOĞAKA kaynaklarından da faydalanılarak Yayladağı’nda bir dalış merkezi yapıyoruz, burası dünyanın en güzel coğrafyalarından bir tanesi, inşallah yaz gelmeden burayı faaliyete geçireceğiz. Yine DOĞAKA kaynaklarından faydalanarak yapmış olduğumuz Yat Limanı var. Bugün itibariyle 180 yatın demirlediği, HADO’nun da kullandığı bir limanımız var. Tabi DOĞAKA’nın kamuya sağladığı birtakım ödenekler var fakat özel sektöre de sağladığı çok önemli kaynaklar var. Küçük girişimcilerimiz, yatırımcılarımız DOĞAKA’dan almış oldukları desteklerle büyük işler başarabildiklerine şahit oluyoruz. Yine kalkınma ajanslarımızın güdümlü projeleri var. Bu projeler kapsamında da yapılan çok önemli hizmetler, işler var. Hatay Cazibe Merkezleri projesi kapsamında gerekli kaynağı alan bir il olması açısından da çok önemli. Bugün rakamları sayın Genel Müdürümüz ve Genel Sekreterimiz bahsetti. Bu kaynaklar doğru bir şekilde kullanıldığı takdirde gerçekten hem kadınlarımız, hem gençlerimiz, hem de yöremizdeki insanlar için güzel hizmetlere vesile olacağına inanıyorum. Ben tekrar buradan gelecek kaynakların hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum. Bu vesileyle başta Genel Müdürüm olmak üzere emeği geçen tüm arkadaşlara şükranlarımı sunuyorum. Siz değerli katılımcılarında gerekli özeni göstererek ve katkı sağlayarak bu kaynakların etkin ve verimli kullanması açısından da bize destek olmanızı bekliyoruz. Ben tekrar tüm katılımcıları saygıyla selamlıyorum. Hayırlı günler diliyorum.” dedi.

Konuşmaların ardından toplantı, kadınlarımız ve gençlerimizin istihdam oranının arttırılmasına yönelik proje kapsamında, 2B Tesisleri Altyapı Anlaşması, Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı ile ilgili kurum temsilcileri tarafından imzalanmasıyla son buldu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.