Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

YILDIRIM KARA: 2019’DAN BERİ DİRENEN ARSUZ HALKI KÖYÜNDE MADEN OCAĞI İSTEMİYOR

Cumhuriyet Halk Partisi Hatay Milletvekili Nermin Yıldırım Kara, Hatay İli’nin Arsuz İlçesi sınırları içinde yapılması planlanan krom madeni projesine dair yazılı bir basın açıklamasında bulundu.

Haber Giriş Tarihi: 24.05.2024 14:55
Haber Güncellenme Tarihi: 24.05.2024 15:12
Kaynak: Haber Merkezi
flashgazetesi.net
YILDIRIM KARA: 2019’DAN BERİ DİRENEN ARSUZ HALKI KÖYÜNDE MADEN OCAĞI İSTEMİYOR

Hatay’ın Arsuz İlçesi’nin Hüyük Mahallesi’nde yapılması planlanan krom madeni projesi için iki yeni ÇED raporunun halkın görüşüne açılması üzerine açıklama yapan Yıldırım Kara, “Proje sahibi krom maden şirketi 2019 yılından beridir Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na başvuruda bulunuyor. ÇED Başlayan Süreci ile ÇED gereklidir kararının çıkması neticesinde hazırlanan ÇED raporları, Halkın Katılım Toplantısı sürecinde iki defa yurttaşlarımızın direnişi sonucunda, korona virüsü gerekçesiyle toplantı ve gösterilerin yasaklanmasına rağmen, yurttaşlarımız sayesinde 2021 yılında ertelenmişti. Aynı krom madeni şirketi 2022 yılının başında tekrardan üçüncü defa süreci başlatmak isteyince, Hüyük halkı tekrardan köy meydanlarında toplanmış ve yaşadıkları yeri maden şirketlerine bırakmamak için direnişlerini sürdürmeye devam etmiştir ve krom madeninin yaşam alanlarına vereceği büyük tahribatı engellemeyi başarmıştır.

ÇED toplantısı için maden şirketinin yetkililerinin köye geleceği her bir seferde yurttaşlarımız ‘köyümüzde maden istemiyoruz’ sloganlarıyla tepkilerini göstermiştir. 2019’da, 2021’de, 2022’de de aynı slogan aynı mahalleden yükselmeye devam ederken, maden ocağı şirketi her fırsatı değerlendirmeye çalışmakta ve ne köylüyü ne de onların doğal alanını rahat bırakmamaktadır. Bu ısrara artık son verilsin.” dedi.

YILDIRIM KARA: DEPREMİN YARATTIĞI HASAR VE YIKIMLAR, MADEN OCAKLARI İÇİN FIRSAT BİLİNMESİN

Bölge halkının haklı tepkisinin devam edeceğini vurgulayan Yıldırım Kara, “Yurttaşlarımız maden şirketinin hayata geçirmek istediği Krom Ocağı Projesinin, çevreye ve insan sağlığına olumsuz etkisine dair haklı bir endişe duymaktadır. Yaşam kaynakları olan narenciye ve zeytin bahçeleri başta olmak üzere, maden tesisinin işleyeceği esnada ortaya çıkacak olan hava ve su kirliliğine dair kaygılarını yıllardır ifade etmektedirler. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının internet sitesine girdiğinizde sürece kolayca şahit olabilirsiniz: Bahsi geçen krom maden şirketi 2019’da, 2020’de, 2021’de, 2023’te, ve 2024’te yeniden aynı bölgede projelerini geliştirmek için talepte bulunmuşlar. 2021’den beri alınan karar aşamaları Halkın Katılım Toplantısı aşamasında, bölge halkının tepkileri sayesinde sonuçlanmamaktadır.

2020 yılından beri verilen ÇED Raporunda, bir projenin alanı, Arsuz İlçesi’nin Hüyük Mahallesine 2600 m, Karagöz Mahallesi ve Avcılarsuyu Mahallesine 3600 m uzaklıktadır. Çevreye vereceği ciddi zararların yanısıra, krom madeni öğütülmesi esnasında ortaya çıkmakta olan aşırı miktarda tozun, akciğer kanser riskini artırması ve ciltte çeşitli alerjik reaksiyonlar ve yaraların oluşumu ihtimali ile insan sağlığına da büyük tehdit yaratan bu maden ocağını, yurttaşlarımız ne köylerinde ne de köylerinin yakınında bir yerde istemiyorlar. Depremin yarattığı hasar ve yıkımlar fırsat bilinip, 2019’dan beri kurulması bizzat yurttaşlarımızın çabasıyla engellenen bu

krom madeni projesinin, kabul edilip hayata geçirilmesi, halkın iradesinin gaspı anlamına gelir. Yurttaşların haklı endişeleri göz ardı edilemez. Arsuz halkının haklı mücadelesinin yanında bundan sonra da olmaya devam edeceğiz.” dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.