Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

YILDIRIM-KARA: İSKENDERUN SAHİL TABANINDA SİSMİK VE JEOLOJİK İNCELEME BAŞLATILACAK MI?

CHP Hatay Milletvekili Nermin Yıldırım Kara, İskenderun’da yaşanan su taşkınlarına ilişkin Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu’nun cevaplaması istemiyle soru önergesi verdi.

Haber Giriş Tarihi: 23.01.2024 17:04
Haber Güncellenme Tarihi: 23.01.2024 17:09
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.flashgazetesi.net/
YILDIRIM-KARA: İSKENDERUN SAHİL TABANINDA SİSMİK VE JEOLOJİK İNCELEME BAŞLATILACAK MI?

Detaylı şekilde bilimsel araştırmalardan yararlanılmadığı için 11 ayı aşkın süredir İskenderunlu yurttaşların su taşkınına maruz kaldığını ifade eden Nermin Yıldırım Kara, “Depremin üzerinden 11 ayı aşkın süre geçmesine rağmen su taşkınlarının sürekli hale gelmesi yapılan tahkimat haricinde ilgili bakanlıkların ve kurumların daha detaylı bir araştırma yapması gerektiğini göstermektedir. Bilimsel yayınlarda; kıyı alanlarında bulunan dik yamaçlarda deniz dibi heyelanlarına bağlı heyelanlar olduğu belirtilmiştir. Bu bağlamda uzmanlar Seyir Hidrografi ve Oşinografi Dairesi’nin çıkardığı haritaların önemi üzerinde durmaktadır. Uzman görüşlerine göre; Harita Genel Müdürlüğü desteğiyle alınacak GPS verileri ışığında karasal alanda oturma ya da herhangi bir çökme durumunun olup olmadığı tespit edilmelidir. Yine Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü marifetiyle deniz içi sismik ve karasal alanlardaki jeolojik yapının da dikkate alınarak bölgesel bir oturma olup olmadığı araştırılmalıdır. İskenderun Körfezi’nin su taşkınlarına maruz kalmadan yaşanabilir bir duruma gelebilmesi için çeşitli kurumların iş birliği ve bilgi alışverişi yapması gerektiği açık olmakla birlikte Bakanlığın hangi konularda ne kadar derinlemesine çalıştığı kamuoyu ile paylaşılmamaktadır. Genel itibarıyla yurttaşlarda bir deneme-yanılma yolu tercih edildiği intibahı oluşmaktadır.” dedi.

HANGİ TÜR ARAŞTIRMALAR YAPTINIZ, HANGİ TÜR SONUÇLAR TESPİT ETTİNİZ?

Yıldırım-Kara, Bakan Uraloğlu’nun cevaplaması istemiyle 6 adet soru yöneltti:

- İskenderun sahil şeridinde bulunan ve eski olduğu bilinen altyapının tekrar düzenlenmesi için hangi tür araştırmalar yapılmış ve hangi sonuçlar tespit edilmiştir?

- Daha kapsamlı bir neden tespiti ve ileriye yönelik önlemler için Seyir Hidrografi ve Oşinografi Dairesi’ne deniz tabanı konusunda bilgi edinme amacıyla başvurulmuş ve haritalandırma desteği alınmış mıdır?

- Sorun tespitine, deniz içi sismik ve karasal alanlardaki jeolojik yapıya yönelik olarak Harita Genel Müdürlüğü ve Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü gibi kurumlardan destek alınmış mıdır?

- Bölgedeki yatay ve düşey yönde yer değiştirme seviyeleri GPS ağları veya inklonometre kuyuları ile ölçülmekte midir? Bu bilgiler Bakanlıkça da dikkate alınmış mıdır?

- Kara alanlarındaki oturma düzeylerinin deniz seviyesinin altına düşmesi, gel-git ve olası gelecek depremler gibi sebeplerle oluşacak tsunami etkisi de göz önünde bulundurularak modellemeler yapılmış mıdır?

- Olası yeni bir depremde muhtemel tsunami sularının yayılma alanlarının ve oluşacak dalgaların genliklerinin hesaplanması için diğer kurum ve kuruluşlarla birlikte yapılmış mevcut bir çalışma var mıdır?

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.