Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

YÖKAK Başkanı Prof. Dr. Muhsin Kar İSTE’deydi

İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE), kalite güvence sistemi çalışmaları kapsamında düzenlediği konferansta Yükseköğretim Kalite Kurulu Başkanı Prof. Dr. Muhsin Kar’ı ağırladı.

Haber Giriş Tarihi: 27.01.2023 16:57
Haber Güncellenme Tarihi: 27.01.2023 17:01
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.flashgazetesi.net/
YÖKAK Başkanı Prof. Dr. Muhsin Kar İSTE’deydi

İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE), kalite güvence sistemi çalışmaları kapsamında düzenlediği konferansta Yükseköğretim Kalite Kurulu Başkanı Prof. Dr. Muhsin Kar’ı ağırladı. 27 Ocak Cuma günü saat 10.30’da Turuncu Salonda düzenlenen "Yükseköğretimde Kalite Güvencesi ve Akreditasyon" konulu konferansa İSTE Rektörü Prof. Dr. Tolga Depci, İSTE Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Gökhan Gündüz, Prof. Dr. Meltem Eken ve Prof. Dr. Mustafa Yüksek, İSTE Genel Sekreteri Yahya Kılıç, İSTE Yönetim Kurulu Üyeleri ile akademik ve idari personel katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan programda açılış konuşmasını İSTE Rektörü Prof. Dr. Tolga Depci yaptı. YÖKAK Başkanı Prof. Dr. Muhsin Kar’ı İSTE’de ağırlamaktan onur duyduklarını ifade ederek konuşmasına başlayan Rektör Depci “kalite deyince aklımıza mükemmeliyeti yakalama çabası geliyor. Kalite benim için, küreselleşen dünyada öğrencilerimizi hayata hazırlayarak yetkin ve liyakat sahibi bireyler yetiştirmekten geçiyor. Kaliteyi arttırma bilinciyle bu konudaki en büyük sorumluluğumuz öğrencilerimize karşıdır. Tüm akademik ve idari personelimiz bu bilinçle hareket ediyor. Ali Kuşçu, Gazali, Fuzûlî örneklerindeki gibi nerede yetiştirilmiş, kimin yanında yetiştirilmiş olduğun önemlidir. Eğitimde fırsat eşitliği anlayışıyla buradayız. En alt kademeden en üst kademeye her birimiz kaliteyi arttırmaya gönül vermiş olmalıdır ve İSTE’de çok şükür durum böyle. Birbirimize güvenerek ve işimizi çok iyi yaparak tüm eksiklerimizi birer birer tamamlıyoruz” dedi.

Programda daha sonra Yükseköğretim Kalite Kurulu Başkanı Prof. Dr. Muhsin Kar “Yükseköğretimde Kalite Güvencesi ve Akreditasyon” konulu bir konferans verdi. YÖKAK Başkanı Prof. Dr. Kar yapmış olduğu sunumda öncelikle kalite güvencesinin artan önemine ve modern bir kavram olarak kalite kavramına değindi. Kalitenin çok boyutlu bir kavram olduğunun altını çizen YÖKAK Başkanı Prof. Dr. Kar, nitelik farklılıklarının artmasının kalite kavramının öneminin artışına neden olduğunu belirtti.  Sunumunda daha sonra paydaşların kalite algısına; yükseköğretimde kalite güvencesine, kalite güvence sistemleri ve YÖKAK’ın kalite güvencesi çerçevesine; kalite güvencesi ve akreditasyon uygulamaları konularını ele alan YÖKAK Başkanı Prof. Dr. Kar, mükemmeliyete yolculukta her kurumun özel olduğunu ifade etti. Kendine özgü yeterliklerin geliştirilerek YÖKAK şartlarını sağlayan kendine özgü modeller geliştirebileceğini belirten Prof. Dr. Kar, bu durumun sürdürülebilirlik açısından da kıymetli olduğunun altını çizdi. Sunumunda ayrıca YÖKAK ölçütlerinin uluslararası uyumuna; YÖKAK dış değerlendirme türlerine ve kalite güvencesinin hedeflerine değinen Prof. Dr. Kar, YÖKAK ve akreditasyon ajanslarının gündemini aktararak konferansını noktaladı.

Sunumun ardından kendine yöneltilen soruları cevaplayan Yükseköğretim Kalite Kurulu Başkanı Prof. Dr. Muhsin Kar’a İSTE Rektörü Prof. Dr. Tolga Depci’nin hediye takdimi ile program sona erdi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.